Štrajk učiteľov bude

1173

Premiér Robert Fico v pondelok odkázal pedagógom, že by sa mali s ponukou uspokojiť, pretože štátna kasa je prázdna. „Kde nič nie je, tam ani čert neberie.“ Štrajkom podľa Fica učitelia nič nezmôžu. „Čo štrajk vyrieši, keď nemáme peniaze? To ich máme dať natlačiť? Kde ich máme zobrať? Jednoducho nie sú.“
Aj prezident Ivan Gašparovič vyzval pedagógov, aby pochopili, aká je situácia v Európe. „Či štrajk bude víťazstvom, ak sa nič nedosiahne, to je zas otázka, na ktorú bude odpovedať budúcnosť,“ povedal.
Vláda trvá na tom, že učiteľom môže od januára pridať o päť percent, ako to navrhol minister financií Peter Kažimír (na malej snímke). Odborári žiadajú desať.
Počas štrajku štrajkujúci nedostávajú mzdu a denne v priemere stratia zhruba 30 eur. Navyše si musia sami platiť zdravotné poistenie, čo na deň vychádza okolo 1,50 eura. Odborári dosiaľ nevedia, koľkí pracovníci škôl budú protestovať. Počítajú, že štrajkovať chce 80 percent zamestnancov škôlok, základných škôl a školských klubov.
Desať percent na platy učiteľov je iba malá náplasť za to, aký status je dnes učiteľa v slovenskej spoločnosti, odpovedal v online rozhovore šéf Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň a riaditeľ Gymnázia na ulici Ladislava Sáru v Bratislave.
Štrajk vníma ako zúfalý pokus upozorniť na zlú situáciu v rezorte. „Samotný štrajk určite nie je iba o mzdách, je to snaha o skvalitnenie celého výchovnovzdelávacieho procesu, pretože nie je dobré sa uspokojiť s tým, že kvalita vzdelávania sa nám zhoršuje. To znamená, že je potrebná náprava vzťahu k vzdelávaniu. Aj tu platí, že ak je niečo lacné, tak si to málo vážime. A slovenské školstvo je jedno z najlacnejších v rámci EÚ,“ tvrdí Sadloň.
Za stredné a vysoké školy údaje chýbajú. Cirkevné aj súkromné školy chcú učiť, nároky učiteľov plánujú podporiť petíciou.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokSúd rozhodol
Ďalší článokTradičný ruský šalát
Avatar
Online Magazine pre všetkých.