strážte si svoje nervy

Prospieva zdraviu otvorené prejavovanie hnevu, alebo je lepšie zadržať dych a počítať do desať? Podľa odborníkov je rovnako zlé „vylievať“ si zlosť či hnev i dusiť ich v sebe.

2016

Každý z nás sa z času na čas nahnevá. Ide o normálnu emotívnu reakciu na životné okolnosti. Záleží na tom, ako reagujete. Keď sa vyskytne nejaký problém, určite je najlepšie riešiť ho pokojnými prostriedkami. No každý nedokáže potlačiť hnev, kontrolovať sa. Ak strácate nervy vždy, keď vás čosi rozhnevá – pohneváte sa s partnerom, s priateľmi alebo pre niečo v práci a podobne – vystavujete sa nebezpečenstvu, že o ne prídete. A urobíte nešťastnou/ným/ i seba, pretože strácate nad sebou kontrolu a v takom stave môžete spôsobiť aj katastrofu. Ak naopak potláčate svoje emócie, vypomstí sa vám to inak: potláčaný hnev sa zmení na nespokojnosť, utiahnutosť či depresiu. Môže sa prejaviť aj migrénou, zvýšeným krvným tlakom alebo bolesťami chrbta. Pokiaľ je váš hnev opodstatnený, vyjadrite svoje pocity. Inak sa stav, ktorý vyvoláva vašu nespokojnosť, nikdy nezmení. Ženy majú väčšinou sklon zadržiavať v sebe nespokojnosť a viniť seba, čo u nich spôsobuje depresiu. V takýchto prípadoch býva lepšie navštíviť psychológa či psychiatra ako brať upokojujúce prostriedky. Tieto vás totiž otupia a potlačia každú emóciu, tvrdia súčasní odborníci.

Ako teda udržať hnev pod kontrolou?

  • Hovorte potichu a pomaly dýchajte.
  • Dobre si rozmyslite, čo poviete a urobíte.
  • Povedzte, čo vás hnevá, a potom mlčte.
  • Ak sa na vás niekto rozzúri a kričí, nedajte sa vyprovokovať a nerobte tak aj vy. Nechajte ho, nech sa sám „umúdri“.
  • Ak si myslíte, že sa nedokážete kontrolovať, počítajte do desať, vyjdite von na vzduch, prečítajte si noviny.
  • Naučte sa analyzovať, čo vás hnevá a prečo. Preskúmanie kritických chvíľ vám pomôže udržať si nadhľad nad vaším správaním.

Nezabúdajte, že výbuchy hnevu či výlevy zlosti sú prejavom slabosti a duševnej nezrelosti. Nedovoľte, aby vám pokazili pekný deň a brali radosť zo života.

S úsmevom je život krajší

Úsmev sa dá nacvičiť. Pán Arthur Hope, učiteľ herectva Inštitútu Leea Strassberga v New Yorku radí: pozerajte sa do zrkadla a sústreďte sa na to najkrajšie, čo si len viete predstaviť. Usmejte sa očami a perami najskôr iba pár sekúnd, aby úsmev nepôsobil „zmrznuto“. Váš úsmev vyvolá nielen priateľ-skejší prístup k vám, ale i vy sa budete cítiť lepšie.