„Nezaslúžia si zľutovanie“
Bagdadský súd počas desaťminútového vypočutia odsúdil viac ako štyridsať žien na trest smrti. Jednalo sa o cudzinky, ktoré sa pridali k Islamskému štátu. Podľa Iračanov si „nezaslúžia žiadne zľutovanie“, počas procesu v súdnej sieni boli aj deti súdených žien. U vypočutia neboli prítomní zahraniční veľvyslanci, napríklad Francúzsko trvá na tom, aby jej občania bojujúci za ISIS boli súdení v zahraničí, napísal denník The Guardian.
Medzi odsúdenými bola tiež Francúzka Džamila Boutoutaová (29) pôvodne z mesta Lille, na rozsudok súdu čakala v spoločnosti svojej dvojročnej dcéry a ďalších obvinených žien a ich detí.
„Mám pocit, že prichádzam o rozum. Hrozí mi trest smrti, alebo doživotie. Nikto mi neponúkol pomoc, nikto mi nič nepovedal, nehovorila som ani s naším veľvyslancom,“ povedala Boutoutaová.
Novinárom oznámila, že všetky jej spoluväzenkyne sú tiež cudzinky. „Väčšina žien pochádza strednej Ázie alebo Turecka. Prišli sme o manželov počas pádu Islamského štátu. Teraz sa bojíme, že prídeme o deti. Prosím pomôžte mi, moja rodina má peniaze, ak kontaktujete mojich rodičov, určite zaplatia. Prosím dostaňte ma odtiaľto,“ prosila.
Bez podpory veľvyslanectva
Jej vypočutia sa nezúčastnil jediný člen francúzskeho veľvyslanectva v Iraku. Boutoutaová vedela, že ak by súd rozhodol, že sa k ISIS pridala dobrovoľne, čakal by ju trest smrti obesením, v lepšom prípade doživotie v bagdadskej väznici. Procesy so zahraničnými členmi ISIS prebiehajú už niekoľko mesiacov, väčšina zo 40 tisíc cudzincov sa k teroristickej skupine pridala dobrovoľne.
Boutoutaová so svojím manželom Mohamedom Nassereddinem a ich dvoma deťmi prišli do Iraku v roku 2014. Ovdovela v roku 2016 pri bojoch o Mosul, jej syn Abdulláh zomrel o rok neskôr. Ju a jej dcéru zatkli Kurdi a odviezli do Bagdadu. Bola väznená asi s ďalšou tisíckou zajatých moslimiek, do väzenia sprevádzalo svoje matky aj na 820 detí.
Rýchly proces s najprísnejším rozsudkom
Počas pondelkového vypočutia bolo 40 žien odsúdených na smrť a niekoľko desiatok na doživotie, súdu trvalo necelých 10 minút, než rozhodol, že sa k samozvanému chalifátu pridali z vlastnej vôle. Nie je známe, aký trest postihol zadržanú francúzsku Boutoutaovu.
Minulý týždeň prebiehal proces s Iračankou, ktorá bola tiež obvinená z príslušnosti k ISIS. Bola schopná preukázať, že ju k tomu donútil jej brat. Žena bola zbavená obvinenia a prepustená na slobodu.
Dobrovoľná cesta k ISIS
Francúzsko a ďalšie európske štáty, ktorých občania boli zadržaní po páde ISIS, trvajú na tom, aby boli súdení v Iraku. Francúzska vláda uviedla, že je ochotná sa postarať o deti jej občanov, ktoré počas tamojšej vojny prišli o rodičov. „Dospelí, ktorí sa z vlastnej vôle pridali k teroristickej organizácii, musia čeliť spravodlivosti. Ak boli zajatí v Sýrii alebo v Iraku, musí byť súdení tam. Ak sa dostali späť do Francúzska, stanú pred súdom tu,“ uviedla ministerka obrany Florence Parlyová.
„Veľa irackých žien bolo odvlečených k ISIS násilím, rodiny ich vydali za extrémistov. Nemali žiadnu šancu. Potom sú tu ale také, ktoré cestovali cez polku sveta, kúpili si letenku a pridali sa k teroristom … len ťažko sa im potom dokazuje, že niečo robili z donútenia,“ uviedla právnička Belkis Willova z irackej pobočky organizácie Human Rights Watch (HWR). „Na druhej strane súd by nemal konať len na základe emócií, mal by dať obvineným šancu sa brániť,“ dodala právnička.
Osud sirôt je neistý
HRW teraz najviac zaujíma, čo sa stane s osirotenými deťmi. „Bude z nich to isté, čo z ich otcov a matiek,“ domnieva sa jeden z irackých policajtov. Jeho názor však veľa ľudí nezdieľa. „Všetky deti sú nevinné,“ nechalo sa počuť niekoľko ľudí na súde. O osude sirôt ale zatiaľ nebolo rozhodnuté.