SÚDY: KS zamietol žaloby neúspešných uchádzačov o licencie na záchranky

658

„Výberové konanie prebehlo v súlade s princípmi rovnakého zaobchádzania, princípmi nediskriminácie a transparentnosti, nakoľko podmienky výberového konania boli všetkým účastníkom známe.“ Rozsudok nie je právoplatný, neúspešní poskytovatelia už avizovali, že sa voči nemu odvolajú na Najvyšší súd.
      „Toto bude rozhodnutie súdu iba podľa toho, že tam bude guľatá pečiatka, so spravodlivosťou to nemá vôbec nič spoločné,“ reagoval právnik žalobcov Marek Benedik. Poznamenal, že málokedy je zákon napísaný tak jasne a porušenie zákona je tak jasné ako v tomto prípade. „Ako môže tento štát požadovať od svojich občanov, aby dodržovali zákony, keď nedodržuje zákony, ktoré si sám sebe dá,“ pýtal sa. Poukázal, že súd sa nezaoberal argumentmi, ktoré namietali. „Od počiatku tvrdíme, že hodnotiace kritériá boli stanovené v rozpore so zákonom. V zákone sú taxatívne uvedené tri, v podmienkach, ktoré ministerstvo vydalo, je ich šesť. Podľa môjho názoru tri a šesť nie je to isté.“
      „Za deväť mesiacov sme sa v nezákonnom Rašiho tendri za 330 miliónov eur nedozvedeli, prečo sme boli neúspešnejší ako tí, ktorí dnes s našimi zamestnancami v našich priestoroch prevádzkujú záchrannú zdravotnú službu,“ konštatoval predseda Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby Ján Hencel. Je presvedčený, že žaloba bola oprávnená a verím, že uspeje na Najvyššom súde SR. Ako doplnil podpredseda asociácie Michal Bahelka, toto superrýchle rozhodnutie súdu v stave, v akom sa súd nachádza v čase niekoľko dní pred voľbami, z jeho pohľadu len dokazuje to, že tender bol netransparentný. „Je to prejav arogancie štátnej moci typu smerom k ľudom.“ 
      Nové prerozdelenie licencií na prevádzkovanie staníc pozemnej záchrannej zdravotnej služby sprevádzala okrem kritiky niektorých poskytovateľov aj kritika opozície. Opoziční zákonodarcovia pre prvé kolo tendra realizovali na ministerstve zdravotníctva poslanecký prieskum. Rozdeľovanie licencií chceli skontrolovať aj po ukončení posledného tretieho kola, výbor pre zdravotníctvo však ďalší prieskum odmietol. Ministerstvo následne niekoľkokrát navštívili zástupcovia opozície.
      Pred začiatkom prvého kola záchrankového tendra bolo na Slovensku 264 ambulancií ZZS, pričom po skončení všetkých troch by malo byť 270 staníc. Najviac bodov získala spoločnosť Falck Záchranná Košice spolu so Záchrannou dopravnou a zdravotníckou službou Bratislava a Záchrannou službou Košice.
      Neúspešní uchádzači o licencie na súde napadli aj výsledky druhého kola tendra a podobný krok avizujú aj po skončení rozkladového konania tretieho kola.