SÚDY: Na pojednávaní v kauze Eugena Č. konfrontovali Nagya a Merjavého

944

Merjavý, ktorý bol v tejto kauze, ale v inom konaní, odsúdený na šesť rokov za podvod, v minulosti označil Nagya za prijímateľa úplatku.
„Výstavba bola veľkým šlágrom v období prvej a druhej Dzurindovej vlády. Úlohou mojou a mojich kolegov bolo dať tejto akcii istú osvetovú podporu,“ začal svoju výpoveď Nagy. Tá spočívala v tom, že sa na rôznych fórach stretávali s predstaviteľmi obcí a informovali ich o možnostiach získania finančných prostriedkov na výstavbu bytov. Nagy vylúčil osobitný prístup k projektu výstavby bytov Košiciach alebo že by za ne loboval.
Predseda senátu konfrontoval Nagya s tvrdeniami svedka Maroša Merjavého, podľa ktorých sa odohralo stretnutie v reštaurácii Parlamentka, na ktorom mal byť sám prítomný, tiež obžalovaný a Nagy. Poslanec dnes povedal, že si takéto stretnutie nepamätá. V priamej konfrontácii si výpovede Nagya a Merjavého odporovali. Kým Merjavý na stretnutí v Parlamentke trval, Nagy zopakoval, že si naň nespomína. „Opýtal som sa Nagya, či je to v poriadku a napísal som na lístok číslo 9,“ povedal Merjavý. Na to Nagy uviedol, že takéto stretnutie sa neuskutočnilo. Spomínaná číslica mala údajne predstavovať výšku úplatku.
Nagy mal vysvetliť aj obsah svojho telefonátu s obžalovaným Ladislavom P. z 13. februára 2004. „Len v krátkosti ti viem povedať, že v Bratislave je veľmi zlé počasie a s naším priateľom sa nemôžem stretnúť,“ uviedol vtedy Nagy s tým, že má zlý telefón. Nagy na to dnes povedal, že v tom čase sa v politickom živote diali čudné veci, prebiehali ohováračské kampane a mal pocit, že jeho telefón je odpočúvaný. Preto vraj obmedzil kontakt s okruhom svojich známych.
Eugena Č. odsúdil 19. januára 2009 vtedajší Špeciálny súd v Pezinku za podvod na šesťročný trest odňatia slobody. Spoluobžalovaných Viktora K. a Ladislava P. poslal rovnako na šesť rokov za mreže. Zároveň súd všetkým trom uložil peňažné tresty po 20.000 eur a povinnosť uhradiť firme KAME spôsobenú škodu vo výške 298.745 eur. V prípade, že by odsúdení nezaplatili peňažný trest, hrozilo im o jeden rok dlhšie väzenie. Najvyšší súd SR na neverejnom zasadnutí 19. novembra 2009 v rámci odvolacieho konania rozsudok zrušil.
Eugen Č. údajne na jeseň 2002 spolu s obžalovanými Viktorom K. a Ladislavom P. požadoval od štatutára spoločnosti KAME úplatok 597.491 eur. Firma KAME sa v tom čase stala hlavným dodávateľom výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov. Viktor K. vo svojej záverečnej reči tvrdil, že 18 miliónov korún mu mal korunný svedok Maroš Merjavý dať na základe zmluvného záväzku.
Mesto potrebovalo na výstavbu bytov financie zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Obžalovaní údajne prisľúbili štatutárovi spoločnosti KAME Marošovi Merjavému dotácie v celkovej výške 6.008.099 eur. Podmienkou však bola desaťpercentná provízia. Súdny proces sa v tomto prípade začal v októbri 2006.