Podľa jeho názoru deti boli podľa haagskych dohovorov unesené jeho manželkou. Okresný súd pojednáva dnes v tejto kauze po prvý raz.
Premiestnenie detí matkou do Slovenskej republiky, teda mimo krajinu ich obvyklého pobytu, považuje za protiprávne, pretože tým bolo porušené jeho právo na starostlivosť o deti. Právo na starostlivosť o dieťa pre účely Dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí zahrňuje okrem iného právo určiť miesto obvyklého bydliska dieťaťa. „Toto moje právo matka našich detí celkom ignoruje a svoje predstavy o mieste pobytu detí rieši zásadne svojvoľne bez civilizovaného dohovoru so mnou alebo bez predchádzajúceho rozhodnutia súdu pri nezhode rodičov,“ uvádza sa mimo iného v návrhu otca, ktorým sa bude zaoberať bratislavský súd.
S matkou maloletých detí uzavrel manželstvo v roku 1998. Od roku 1996 žili v Českej republike a od roku 1997 v českých Čelákoviciach, kde sa im narodili dve maloleté deti. Matka podala v roku 2008 návrh na rozvod manželstva a úpravu výchovy a výživy maloletých detí. Súdne konanie o rozvode manželstva vedie Okresný súd Praha-východ. Toto konane však podľa slov otca neprebieha, pretože podľa českej právnej úpravy musí byť najprv právomocne rozhodnuté o úprave výchovy detí po rozvode.
Manželka sa údajne rozhodla nečakať na prejednanie úpravy výchovy detí súdom, ale údajne vykradla byt a deti odviezla najprv do Uherského Brodu, následne do Piešťan, odznelo dnes mimo iného na improvizovanej tlačovej konferencii pred budovou bratislavského Justičného paláca pred začiatkom pojednávania. Konferenciu zorganizovalo české združenie Spravodlivosť deťom – združenie pre ochranu práv detí, rodičov a prarodičov.
V minulosti Okresný súd Bratislava 1 pojednával viacero káuz návratu maloletého, ktorého odniesla slovenská matka bez súhlasu otca na miesto obvyklého pobytu – napríklad do Talianska či Nemecka. Vo väčšine známych prípadov návrat dieťaťa zo Slovenska nižší súd nenariadil. Naposledy tento nižší súd koncom novembra minulého roka rozhodol, že maloletý 1,5-ročný Samko, s ktorým jeho matka bez súhlasu otca odišla z Londýna na Slovensko, nebude vrátený do Veľkej Británie.
Otec chlapca chcel žalobou dosiahnuť vrátenie syna do Británie, súd ho však viackrát nevedel zastihnúť a doručiť mu predvolanie. Napríklad júnové pojednávanie musel odročovať z dôvodu, že musel zisťovať miesto pobytu navrhovateľa, pritom pre získanie kontaktu s navrhovateľom využil všetky dostupné kontakty a spoluprácu aj s medzinárodnými inštitúciami.
Na prvom pojednávaní, ktoré sa uskutočnilo koncom apríla, zaznelo, že otec s dvojakým – tuniským a talianskym – občianstvom sa musel pre neplatenie nájomného zo svojej pôvodnej londýnskej adresy odsťahovať. Jeho pobyt bol pre súd i matku jeho syna neznámy.
Príbeh mladej Slovenky z Topoľčian sa podľa jej slov začal v Londýne, kde žila štyri roky. Pracovala ako opatrovníčka. S priateľom mala syna, ktorý na nátlak otca dostal meno Samir. Matka ho však volá Samko. Otec sa o syna spočiatku vzorne staral, časom sa však vrátil k užívaniu drog. Strpčoval tým život matke i dieťaťu, ktoré už ako šesťmesačné dostávalo od neho bitku.