SÚDY:KS uznal diskrimináciu Rómov v kaviarni v Michalovciach, no bez odškodnenia

473

V rozhodnutí, ktoré je právoplatné, KS uznal, že poškodení Rómovia boli skutočne diskriminovaní na základe svojej etnickej príslušnosti, hoci im nebolo priznané žiadne finančné odškodnenie. TASR informoval Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské práva v Košiciach, podľa ktorého ide zrejme o prvé rozhodnutie, v ktorom slovenské súdy právoplatne rozhodli v prospech poškodených žalobcov v prípade rasovej diskriminácie podľa antidiskriminačného zákona.
Prípad sa týkal incidentu z roku 2005, pri ktorom poškodených Rómov nevpustili do kaviarne IDEA v Michalovciach. Personál od nich pri vstupe do kaviarne požadoval predloženie klubových kariet, a tak im zabránil využiť služby prevádzky, kým od spolupracovníčok mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva žiadne klubové karty nepožadoval a do prevádzky mohli vojsť. Poškodení Rómovia sa preto rozhodli zažalovať majiteľa kaviarne na základe antidiskriminačného zákona.
Okresný súd (OS) v Michalovciach v prípade rozhodol prvýkrát v auguste 2006, keď konštatoval, že Rómovia síce boli diskriminovaní, avšak zároveň odmietol tvrdenie, že dôvodom diskriminácie bol ich etnický pôvod. Súd vôbec nevysvetlil, na akom základe boli Rómovia diskriminovaní. KS v Košiciach, ako odvolací súd, v roku 2007 rozsudok OS ako zmätočný zrušil a prípad mu vrátil na ďalšie konanie.
OS v Michalovciach vec opätovne v januári 2008 rozhodol tak, že Rómovia boli v kaviarni IDEA diskriminovaní skutočne na základe svojho etnického pôvodu. Súd uložil majiteľovi kaviarne povinnosť zaslať poškodeným Rómom ospravedlňujúci list, avšak odmietol im priznať akékoľvek finančné odškodnenie za diskrimináciu a ňou spôsobenú ujmu na dôstojnosti poškodených.
KS v Košiciach 15. júla 2010 potvrdil rozsudok OS. Jeho odôvodnenie v tejto veci je však podľa právnej zástupkyne poškodených Vandy Durbákovej nedostatočné. „Je pozitívne, že krajský súd s konečnou platnosťou uznal, že došlo k rasovej diskriminácii poškodených. Bohužiaľ argumentácia, ktorou súd odmietol priznať poškodeným akékoľvek odškodnenie, nie je v súlade s medzinárodnými štandardami na ochranu pred rasovou diskrimináciou. Zdá sa, že efektívna právna ochrana pred diskrimináciou a špecificky rasovou diskrimináciou je na Slovensku ešte stále veľmi vzdialeným cieľom,“ uviedla Durbáková.
Poškodení Rómovia s podporou Poradne pre občianske a ľudské práva, ktorá v prípade zabezpečila poskytovanie bezplatného právneho zastupovania, zvažujú v prípade podniknúť ďalšie právne kroky, napríklad podanie na Ústavný súd (ÚS) SR alebo využiť medzinárodné mechanizmy na ochranu ľudských práv. Ako dodala Durbáková, lehota na podanie sťažnosti na ÚS SR im uplynie v polovici novembra.