Ich do detailu premyslená svadba vyzerala ako z katalógu, novomanželia Emma a Scott Maggs nemohli viac žiariť šťastím. Po svadbe pre 140 hostí odišli na medové týždne na Maldivy, kde sa ich idylka zmenila na nočnú moru. Od svadobčanov im postupne začali chodiť správy, že ochoreli koronavírusom. Nakoniec sa číslo vyšplhalo na 37, oni sami sú COVID-19 negatív.
Svadba pre 140 klientov prebehla 6. marca v luxusnom rezorte v Stanwell Tops južne od austrálskeho Sydney. Všetko vyzeralo dokonale a bolo zaliate slnkom. Novomanželia odleteli na medové týždne na Maldivy, odkiaľ postovali jednu malebnejší fotku za druhou.
Bezstarostné chvíle však nemali dlhé trvanie. Po pár dňoch prišla prvá správa o šiestich hosťoch, ktorí boli infikovaní koronavírusom. Pípanie telefónu so správami nemalo konca. Po dvoch týždňoch sa číslo infikovaných zastavilo na 37 hosťoch!
„Nemôžeme tomu uveriť. Objímali sme sa a bozkávali so všetkými hosťami celú noc, nedokážeme si to vysvetliť, „napísala Emma v obsiahlom vyhlásení, ktoré zverejnila na sociálnej sieti. Novomanželia totiž nákazu vírusom (zatiaľ) nevykazujú. „Je to šialené, že my nakazení niesme,“ povedala denníku Sydney Morning Herald zdrvená Emma.
Zlodeji okradli lekárov, ktorí sa práve starali o pacientov s koronavírusom!
Medzi nakazenými sú ako starší ľudia, tak napríklad tehotná žena s dvoma deťmi. Nákaza sa nevyhla ani senátorovi Andrewovi Braggovi, ktorý bol medzi svadobčanmi.
Akoby Scott s Emmou nemali už tak dosť ťažkú hlavu, stali sa terčom nenávistných útokov, ktoré sa začali okamžite množiť. „Ľudia nás obviňujú, že sme nezodpovední, vinia nás z toho, že roznášame vírus. Je toho na nás príliš, snažíme sa, aby hlavne naši hostia boli tej nenávisti ušetrení. Šíri sa hystéria a panika, ktorá ničomu nepomáha. Myslím, že by sme mali byť vďační tým ľuďom, ktorí sa nechali otestovať a dali nám vedieť, čo sa deje. Nemôžeme zahambovať ľudí kvôli chorobe,“ apeluje Emma.
Hoci tušili, akú vlnu negatívnych reakcií a pozornosti ich verejné vyhlásenie spôsobí, prehovorili, aby apelovali na ľudí a prelomili stigma, ktoré okolo testovanie panuje. „Včasná diagnostika je u väčšiny chorôb bežná a žiaduce, upozorňujeme, že ak nevykazuju žiadne symptómy, nie je žiaduce, aby ste zaťažovali zdravotný systém,“ hovorí Scott, ktorý je riaditeľom charitatívnej organizácie špecializujúcej sa na zdravotné otázky. „Sme v tom všetci spoločne, ale spoločne to zvládneme. Jadrom Austrália je pospolitosť a vzájomná pomoc. Ukázalo sa to počas požiarov, zvládneme to aj teraz,“ dodal Scott.
Úrady Nového Južného Walesu potvrdili, že 21 z nakazených klientov žije práve v ich štáte, ďalších päť je z vnútrozemia. Ďalší hostia, u ktorých prepukla nákaza koronavírusom, na svadbu pricestovali zo zahraničia, vrátane Spojených štátov.
Medzi nakazenými je aj Sally Hawachová, ktorá je v 30. týždni tehotenstva. Symptómy sa u nej prejavili krátko po svadbe. S manželom a dvomi deťmi sú v karanténe, Sally má teraz strach, aby choroba nepoznamenala jej nenarodené dieťa. „Moja ročná dcéra vykazuje príznaky koronavírusu, mala vysoké horúčky,“ uviedla v stredu na Instagrame. „Ja sama som hrozne unavená, zle sa mi dýcha a rýchlo mi búši srdce,“ opísala Sally.
Akonáhle sa informácie o nakazených hosťoch začali šíriť, novomanželia kontaktovali rezort, kde sa svadba konala. U nikoho zo zamestnancov nebol koronavírus detegovaný. Svadba sa konala ešte predtým, než ministerský predseda Scott Morrison vydal prvé odporúčania na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti medzi ľuďmi a ako zakázal organizovanie podujatí nad sto ľudí v uzavretých priestoroch. Austrália následne uzavrela hranice pre nerezidentov. Celkový počet nakazených v Austrálii atakuje hranicu 800 prípadov, sedem ľudí doteraz chorobe podľahlo.
Austrália zatvára pláž, školy zostávajú otvorené
Polícia v Sydney dnes uzavrela slávnu pláž Bondi potom, čo davy na nej prekročili niekoľko násobne počet ľudí, ktorí sa podľa austrálskych nariadenia môžu na verejnosti zísť. Na pláž prúdia ako Austrálčania, tak zahraniční turisti.
Minister zdravotníctva Greg Hunt povedal, že davy na najslávnejšej austrálskej pláži sú „neprijateľné“. Policajné minister štátu Nový Južný Wales David Elliott pri oznámení o uzavretí pláže Bondi varoval, že polícia bude postupovať rovnako vo všetkých prípadoch, keď ľudia nebudú dodržiavať nariadenia. „Nie je to niečo, čo by sme robili pre vlastnú zábavu,“ dodal Elliott na tlačovej konferencii, ktorú vysielala miestnej televízie. „Ide nám o záchranu životov.“
Elliott uviedol, že plavčíci, ktorí strážia veľa pláží v štáte, budú pravidelne počítať prítomných. A pokiaľ bude na ktoromkoľvek mieste viac ako 500 ľudí, pláž sa zavrie a ľudia budú musieť odísť.
Premiér Scott Morrison v piatok sprísnil pravidlá zhromažďovania osôb vo vnútorných priestoroch. Také miesta, ako sú bary a reštaurácie, musia dodržať maximálnu hustotu jedného človeka na štyri metre štvorcové. Celkové limity maximálne 100 ľudí vo vnútorných priestoroch a 500 ľudí vo vonkajších pritom nechal v platnosti.
Austrálska reakcie na pandémiu spôsobenú šírením koronavírusom je menej striktná než v niektorých častiach Európy a Severnej Ameriky. V krajine napríklad stále zostávajú otvorené školy a pokračuje výučba.