Svetová ekonomika porastie pomalšie, tvrdí Svetová banka. Spomalí aj Čína

1037

Dôvodom je nečakane silná recesia v Európe a spomalenie rastu niektorých rozvíjajúcich sa ekonomík. Globálny hospodársky rast by tak mal podľa novej prognózy mierne spomaliť z vlaňajších 2,3 percenta.

Banka vo svojej správe o globálnych hospodárskych vyhliadkach tiež upozornila, že vyspelé ekonomiky už nebudú zažívať podobný rozmach ako pred príchodom svetovej finančnej krízy. Tieto ekonomiky sa teraz podľa banky musia sústrediť na štrukturálne reformy, aby si dokázali udržať rast.

Banka predpovedala, že v budúcom roku rast svetovej ekonomiky zrýchli na tri percentá a v roku 2015 dosiahne 3,3 percenta. „Rast podľa nášho názoru nie je slabý kvôli nedostatočnom dopyte, ale skôr preto, že veľmi silný rast v období pred príchodom krízy bol dôsledkom fenoménu bubliny,“ uviedol hlavný autor správy Andrew Burns. „To, čo teraz vidíme, je vo väčšom súlade so základným rastovým potenciálom,“ dodal.

Svetová ekonomika tak podľa Burnsa smeruje k „novému normálu“, ktorého súčasťou bude spomalenie hospodárskeho rastu v krajinách, ako sú Čína, India, Brazília a Rusko. Svetová banka znížila odhad tohtoročného rastu rozvíjajúcich sa ekonomíkou na 5,1 percenta z predtým predpokladaných 5,5 percenta.

Burns upozornil, že ho neznepokojuje spomaľovanie hospodárskeho rastu v Číne, ktorá bola v posledných rokoch dôležitým motorom svetovej ekonomiky.

Spomalenie sa podľa Burnsa očakávalo a je dôsledkom prechodu od rastu ťahaného investíciami k väčšiemu dôrazu na spotrebu.

Hlavné riziká pre budúci vývoj svetovej ekonomiky podľa banky predstavujú hospodárska situácia v eurozóne a rozpočtová neistota v Spojených štátoch.

Rozvíjajúce sa krajiny by podľa banky mali byť na pozore pred vedľajšom efekty uvoľnenej menovej politiky, pomocou ktorej sa krajiny ako USA a Japonsko snaží podporiť domácu ekonomiku.