Svojou technológiou Face2face môže zmeniť mediálny ale aj politický svet.

Matthias Niessner vyvinul veľmi strašidelný softvér, ale bol by radšej, keby ho tak ľudia neškatuľkovali.

1784

Už je unavený z narážok o diktátoroch a propagandistoch. Už ho nebavia otázky o manipulácii a identite.


Je dôležité, aby ľudia vedeli, že nie každé video ukazuje realitu, hovorí počítačový vedec Matthias Niessner
Napriek tomu sa tomu nedá vyhnúť: Face2face je naozaj strašidelný. Je to prvé slovo, ktoré ľuďom napadlo po pozretí dema Niessnerovej technológie v suteréne Hirshornovho múzea vo Washingtone.
Softvér, ktorý vyvinul spolu s ďalšími štyrmi počítačovými vedcami, dovoľuje užívateľovi hladko a realisticky ovládať video s tvárou inej osoby.
Ukradol tváre Obamu a Putina
Doslova môžete vkladať do úst iných ľudí vkladať vlastné slová. Môžete parodovať, klamať a napodobňovať. Nepotrebujete na to ani efektný hardvér či pohybové senzory. Na ukradnutie tváre Baracka Obamu, Angely Merkelovej či Pápeža Františeka vám stačí len webkamera a pár kódov.
To nie je práve to, čo mal Niessner na mysli, keď vytváral Face2Face. Potenciál vidí najmä v použití v Hollywoode, kde neustále prevláda katastrofálny dabing, ale tiež v Silicon Valley, kde v súčasnosti tento Standfroský profesor žije. Jeho softvér bude užitočný najmä vo virtuálnej realite, kde rastie túžba po rekonštrukciách tvárí.
Niessner však nemôže úplne uniknúť, aby jeho výtvor vyvolával v ľuďoch strach. Nech sa snaží, koľko chce. Minulý štvrtok v Hirshorne jeho demu predchádzala prednáška mediálneho umelca Josha Klinea. Kline používa podobný softvér ako Niessner na kritiku úzkostí moderného života. „Ide o schopnosť kradnúť identity,“ povedal. „Prevziať niekoho tvár, niekoho hlas.“
Tvrdí, že „vlády, ktorá vás chce oklamať – táto technológia im zásadne nepomôže. Na to aby klamali majú aj tak dostatok prostriedkov. My tieto editačné schopnosti prinášame každému.“