Napokon však vymenoval svojho najmladšieho syna za nástupcu, aby udržal stabilitu v krajine.
Vyjadrenia Kim Čong-nama, ktorého média vykresľujú ako plejboja milujúceho kasína, zverejnili japonské noviny v čase, keď Severná Kórea po mesiacoch zvýšeného napätia navrhla nové rozhovory s Južnou Kóreou. Americký vyslanec medzitým viedol rokovania o kríze okolo KĽDR v Číne, zatiaľ čo vyslanci Ruska a Južnej Kórey sa stretli v Soule.
Kim Čong-il pripravuje svoju izolovanú komunistickú krajinu na zmenu vodcu, ktorým sa má evidentne stať jeho najmladší syn Kim Čong-un. Niektorí analytici sa domnievajú, že dva násilné incidenty z minulého roka – potopenie juhokórejskej vojenskej lode a ostreľovanie juhokórejského ostrova – boli pokusom preukázať odvahu mladšieho Kima severokórejskej armáde a posilniť jeho pozíciu budúceho lídra.
Dedičné nástupníctvo „nie je v súlade so socializmom a môj otec bol tiež proti nemu“, citovali Kim Čong-nama noviny Tokio Šimbun. „Chápem to tak, že má stabilizovať vnútorný systém.
Nestabilná Severná Kórea vedie k nestabilite v regióne,“ dodal s tým, že svojmu nevlastnému bratovi želá, aby sa stal „uznávaným vodcom“ a prevzal „skvelé diela“ svojho otca. Odmietol sa vyjadriť k zdravotnému stavu Kim Čong-ila, ktorý v roku 2008 údajne utrpel mozgovú porážku.
Kim Čong-nam tiež povedal, že silou Severnej Kórey sú jadrové zbrane a že pokým bude Pchjongjang v konfrontácii s USA, svojich nukleárnych programov sa s veľkou pravdepodobnosťou nevzdá.