Keď pred štyrmi rokmi v stredotalianskom Amatrice slávnostne otvárali zrekonštruovanú základnú školu, mnohí vítali predovšetkým jej zabezpečenie podľa moderných štandardov proti poškodeniu pri zemetrasení. Predsa len v tektonicky nepokojnej oblasti, kde majú s otrasmi neblahé skúsenosti, patrí tento ukazovateľ k hlavným kritériám výberu. Či skôr mal by.
Veď ju predsa stavali pre vlastné deti!
Zemetrasenie, ktoré minulý týždeň postihlo Amatrice a niekoľko ďalších obcí v strednom Taliansku, ale ukázalo, že rekonštrukcia z roku 2012 rozhodne nebola dokonalá. Opravená škola Romolo Capranica sa totiž zrútila ako domček z kariet. Vyšetrovatelia teraz riešia, či rekonštrukcia školu skôr nepoškodila a kto stojí na čele konštrukčnej firmy, ktoré na stavbu dohliadala. Niektorí odborníci sa domnievajú, že v stavebníctve už dávno našli zaľúbenie tradičné klany talianskej mafie.
„To riziko tu je, nemá zmysel sa to snažiť zastierať,“ uviedol Franco Roberti, šéf národného riaditeľstva boja proti mafii a jeden z popredných expertov na dianie v talianskom podsvetí.“ Rekonštrukcia po zemetrasení je tradične chutným sústom pre kriminálne spolky a tajné obchodné kliky,“ priznal v rozhovore pre denník La Repubblica.
Napríklad obnovu amatrickej školy, ktorú tamojšiu radnici vyšla na 700-tisíc eur, dostala pred rokmi na starosť spoločnosť, ktorá sídli v Ríme, a má iba osem zamestnancov. Už to je odborníkom podozrivé. Právnici aj šéf firmy Valori Scarlata sa bráni, že všetky práce a materiály použité pri rekonštrukcii spĺňali štandardy.
Nekvalitné cement za výhodnú cenu
Talianske médiá ale nastolila otázku, či kolaps budov v Amatrice nespôsobil nekvalitné cement, ktorý stavbári kúpili od mafie. Napríklad niektorí hasiči, ktorí po zemetrasení, ktoré si vyžiadalo 292 obetí, pomáhali odstraňovať následky, potvrdili, že medzi zničenými budovami boli aj „čerstvo rekonštruované stavby“. Teda tie, ktoré majú zodpovedať bezpečnostným štandardom. Hasiči tiež uviedli, že niektorým budovám mohla rekonštrukcie skôr uškodiť.
Neapolská mafia Camorra
Roberti talianskemu denníku povedal, že s podobným vyšetrovaním má osobné skúsenosti už skraja 80. rokov minulého storočia. Vtedy riešil prípady zrútených budov po mohutnom zemetrasení v Iripinii neďaleko Neapola. Pri otrasoch vtedy zomrelo vyše dva a pol tisíc ľudí. Rekonštrukcia vtedy bola pomalá a milióny lír skončili vo vreckách stavbárov a skorumpovaných lokálnych politikov napojených na preslávenú neapolskú mafiu Camorra.
Kalábrijska mafia ‘Ndrangheta
Podobná obvinenia sa objavovala aj po tragickom zemetrasení v L’Aquile pred siedmimi rokmi. Tam zase mala pôsobiť kalábrijska mafia ‘Ndrangheta, ktoré sa v uplynulých rokoch stala asi najmocnejšej talianskou zločineckou organizáciou. Ostatne na verdikt súdu kvôli údajnému dohadzovaniu kontraktov mafii čaká Stefano Biasini, miestny podnikateľ. Rozhodnutie súdu by v jeho prípade malo padnúť niekedy v septembri.
Franco Roberti uviedol, že mnohí sa od zemetrasenia v L’Aquile poučili a padajú už tresty, hoci riziko korupcie zostáva. „Dramatické skúsenosti z L’Aquily nám ukázali model, s ktorým možno dobre pracovať. Sme pripravení túto skúsenosť využiť,“ citoval ho denník Guardian.