Keď vezmeme do úvahy, že Zem existuje 4,534 miliárd rokov a vesmír 13,82 miliárd rokov, vaše dáta budú v bezpečí v podstate nastálo.
Vedci z Southamton Univerzity vo Veľkej Británii vyvinuli techniku ukladania dát digitálne pomocou laserového svetla. Naozaj malá minca s kapacitou 360 terabytov dokáže uložiť doslova históriu celého ľudstva. Táto technika využíva termosekundové laserové impulzy na zápis dát do 3D štruktúry kremeňa v rádoch nanometrov. Impulzy vytvárajú tri vrstvy nanoštruktúrovaných bodiek, z ktorých každá sa pritom nachádza len niekoľko mikrónov nad druhou.
Pamäťové zariadenie je označované ako 5D, ktoré zahŕňa popri troch dimenzií priestoru tiež polaritu a intenzitu lúča, ktorý vytvára bodky. Úložný systém sa vyznačuje dlhou životnosťou a maximálnou bezpečnosťou, pričom kremeň vydrží až 157 stupňov Celzia.
Táto minca by mohla slúžiť aj ako komunikačný nástroj medzi nami a vzdialeným mimozemským životom. Tieto drobné úložné systémy by jedného dňa mohli informovať ostatné bytosti zo vzdialenej galaxie o Zemi.
Výskumný tím už na minci uložil rad významných diel, ako je Všeobecná deklarácia ľudských práv, Newtonova optika, The Magna Carta a The King James Bible.
Na čítanie údajov poslúži svetelný laser, ktorý bude zachytávať zmenu orientácie vĺn potom, čo prejdú cez jednotku, na ktorej sú dáta uložené.