Médiá sú plné úvah o tom, ako terorizmus zaplavil západnú Európu. Islamský štát a jeho džihádisti svojimi útokmi vzbudzujú pocit, že nič horšie v Európe nikdy nebolo. Avšak ako ukazuje štatistika, v Európe bolo, čo sa týka počtu teroristických útokov, oveľa horšie, a nie je tomu tak dávno.
Najviac teroristických útokov sa v Európe odohralo medzi polovicou sedemdesiatych a polovicou deväťdesiatych rokov minulého storočia. V tom čase vyčíňala v Írsku IRA a baskickí separatisti v Španielsku, Taliansko potom sužovala ľavicová teroristická skupina Anni di piombo. Vďaka týmto skupinám boli najrôznejšie teroristické útoky doslova na dennom poriadku. Priemerný počet teroristických útokov predstavoval v období 1975 – 1995 neuveriteľných 400 ročne. Potom sa však zrazu číslo radikálne znížilo na 200 útokov za rok. Avšak treba v roku 1979 sa počet teroristických útokov vyšplhal na 1019. To robilo tri incidenty za deň!
Avšak problémom súčasnosti je to, že pri dnešných útokoch umiera oveľa viac ľudí ako predtým. Prvenstvo stále drží atentát na dopravné lietadlo nad škótskym Lockerbie, pri ktorom zomrelo 440 ľudí, inak sa ale novodobé útoky s tými z minulého storočia nedajú porovnať. Napríklad pri útokoch na vlakovu stanici v Madride zomrelo 196 ľudí a 1853 ich bolo zranených. To je viac ako za akýkoľvek celý rok predtým. Útoky v Paríži mali len o niečo málo menej obetí. Takto by sa dalo pokračovať ďalej. Výsledkom analýzy štatistiky je fakt, že počet útokov síce nie je tak vysoký ako v najkrvavejších európskych rokoch, ale tieto útoky majú na svedomí oveľa viac obetí. Skrátka situácia je naozaj vážna.