Pre Jamesa Boysen, Päťdesiatpäťročného vývojárov z texaského Austinu, to bola dlhá a náročná cesta. Od detstva trpel cukrovkou, na strednej škole sa k tomu pridali problémy s obličkami, ktoré mu neskôr zlyhali.
V roku 1992 mu lekári tranplantovali obličky a pankreas, tým však Boysenovy zdravotné patálie neskončili. Rozvinula sa u neho zriedkavá forma rakoviny, ktorá postihuje hladké svalstvo pod lebkou.
Kvôli rakovine Boysen podstúpil niekoľko operácií a ožarovaní a po náročnej liečbe mu zostala v lebke veľká diera vedúce priamo do mozgu. Pretože Boysenovi opäť zlyhávali obličky a pankreas, chirurgovia mu teraz okrem lebky transplantovali aj tieto orgány. Všetky podľa Reuters pochádzali od rovnakého darcu.
„Je to mikrochirurgická procedúra. Aby kostné a kožné tkaniva prežili v novom prostredí, musíte cievy spojiť pod mikroskopom veľmi malými stehmy, sú dvakrát menšie ako priemer ľudského vlasu,“ vysvetlil plastický chirurg Michael Klebuc.
Skoordinovať jednotlivé transplantácie trvalo dlhšie ako dva roky. Operácia trvala 15 hodín, pracovalo na nej 12 lekárov a ďalších 40 zdravotníkov. Medzi nimi boli mikrochirurgovia, neurochirurgovia a plastickí chirurgovia.
„Ohromuje ma, ako skvele sa cítim, a budem navždy vďačný, že mám ďalšiu šancu robiť znova veci, ktoré milujem, a byť s ľuďmi, ktorých milujem,“ povedal Boysen po operácii. Teraz Boysen čaká niekoľko týždňov, počas ktorých sa bude z operácie zotavovať.
Transplantácia skalpu má pre neho ešte jeden nečakaný prínos. „Toľko vlasov som nemal, vyzerá to ďaleko lepšie,“ pochvaľoval si spokojný Texasan.