Thajsko: Vláda sa ospravedlnila obyvateľom za falošný poplach pred cunami

542

Stovky dedinčanov v juhozápadnej provincii Phang Nga ušli na vyššie položené miesta, keď 30 minút po skončení plánovaného nácviku v dedine Ban Nam Khem, v roku 2004 zničenej vlnou cunami, začali prerušovane hučať varovné sirény. Informovala o tom agentúra Reuters.
Falošný poplach bol najnovším „zakopnutím“ v úsilí Thajska vybudovať varovný systém pred cunami. Tento cieľ si krajina dala po tom, čo prívalové vlny 26. decembra 2004 udreli na thajské pobrežie Andamanského mora a zabili 5398 ľudí, pričom takmer 3000 osôb zostalo nezvestných.
Tieto cunami prichádzajúce z Indického oceánu boli jednou z najhorších prírodných pohrôm v dejinách a usmrtili vyše 226.000 ľudí v 13 krajinách vrátane mnohých cudzincov, ktorých do oblasti prilákali panenské ostrovy a pláže.
Miestni obyvatelia v šiestich postihnutých thajských oblastiach sa sťažovali na problémy s predchádzajúcimi nácvikmi pri výstrahe pred cunami. Sirény napríklad neboli dostatočne hlasné, alebo sa rozozneli náhodou.
Skupina ľudí, ktorí prežili katastrofu v roku 2004, žiadala v pondelok 13. septembra vládu, aby pre neschopnosť odvolala šéfov centra pre varovanie pred cunami.
Podpredseda vlády Suthep Thaugsuban, ktorý sa zúčastnil nácviku, ale odišiel ešte pred falošným poplachom, uviedol, že na vine je chybné zariadenie. Podľa neho nie je nutné, aby kvôli tomu ktokoľvek prišiel o prácu.
„Chybu spôsobili technické problémy a musíme to prešetriť. Chcem sa ľuďom ospravedlniť. Chápem, že sú nahnevaní, lebo pre alarm sa dali na útek. Ale nikoho by nemali odvolať, nie je to také vážne,“ povedal dnes podpredseda vlády novinárom v hlavnom meste Bangkok.