TOP: Slovenský satelit navigačného systému Galileo sa volá Samuel

1799

Víťazom súťaže v maľovaní na tému Vesmír a kozmonautika sa stal 10-ročný Samuel Petrík z Partizánskeho, po ktorom bude pomenovaný jeden z 27 satelitov programu Galileo. Satelit reprezentujúci Slovenskú republiku sa tak bude volať Samuel.
Víťazný obrázok vybrala porota zo 764 prihlásených kresieb detí z celého Slovenska. Do súťaže, ktorú vyhlásila Európska komisia vo všetkých 27 členských štátoch EÚ, sa mohli prihlásiť deti vo veku 9-11 rokov. „Myšlienka na vytvorenie nového alternatívneho navigačného systému vznikala pred 9-10 rokmi na pôde EÚ. Cieľom súťaže bolo podporovať tvorivosť detí a hlavne to, aby si vytvorili bližší vzťah k tematike vesmíru a kozmonautiky,“ uviedla pre TASR tlačová tajomníčka zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková, ktorá posudzovala súťažné práce spolu s moderátorkou Adelou Banášovou a astronómom Jurajom Tóthom.
Trojčlennú porotu presvedčil víťazný obrázok svojou pestrosťou, pozitívnosťou, výtvarným spracovaním a celkovým dojmom. Malý Samuel zaujal nielen vesmírnymi objektmi, raketoplánmi a satelitmi, ale aj kozmonautom s detskou tvárou. „Pre mňa to symbolizovalo, že aj naše deti sa budú môcť v budúcnosti priamo zúčastniť kozmického výskumu, čo sa tak trošku deje aj prostredníctvom programu Galileo,“ zhodnotil kresbu Tóth. Astronóm ďalej upozornil na dôležitosť aplikácií prvého nezávislého európskeho navigačného systému, ktorý čoskoro vypustia do vesmíru. Pomôže aj pri záchranárskych prácach. „V rámci mesta môže pomôcť nevidiacim ľuďom orientovať sa v priestore, prechádzať cez priechody a podobne.“
Víťaz napínavej súťaže v maľovaní, do ktorej bolo celkovo prihlásených 15.190 obrázkov detí z celej EÚ, si zo slávnostného vyhodnotenia odniesol trofej v podobe makety skutočného satelitu, ktorý bude po ňom pomenovaný, a certifikát o víťazstve v súťaži. Najväčšou cenou je však meno, ktoré Samuel prepožičia slovenskému satelitu konštelácie Galileo. Prvé dva satelity, ktoré vypustili do vesmíru v októbri, sú pomenované Natália a Thijs, po víťazoch v Bulharsku a v Belgicku. Mená ďalších satelitov postupne zverejňujú. Grécky sa bude volať Anastasia, holandský pomenovali Tijmen, slovinský Tara a estónsky satelit sa bude volať Milena.