Za unikátnym projektom stojí Robert Bezeau, ktorý sa snaží zachovať atmosféru okolia a odviesť toxické materiály zo skládky.

„Budeme žiť vo vnútri toho, čo využívame a neskôr vyhadzujeme, tieto materiály rekonštruujeme do moderných, elegantných a kvalitných domovou,“ povedal Robert Bezeau, tvorca projektu Plastic Bottle Village.

plastic-bottle-village-02

Dom tvorí oceľová konštrukcia plná recyklovaných plastových fliaš, ktorá je potom zakrytá betónovou zmesou. Aj keď oceľ a betón nie sú najprínosnejším materiálom, prvý dom s dvoma spálňami recykloval 10 tisíc plastových fliaš, ktoré ponúka prínosné environmentálne benefity, ako teplotu v interiéri o 17 °C nižšiu ako vonku. Boli navrhnuté tri rôzne modely, ktoré sú odolné proti zemetraseniu. Všetky domy disponujú štandardnými oknami, dverami, kanalizáciou a elektrinou.

plastic-bottle-village-04

„Opakovaným použitím materiálov sa dom vybuduje za zlomok času a ušetrí nemalé peniaze v porovnaní s tým, ako sa v tejto oblasti domy obyčajne stavajú,“ dodal Robert Bezeau.

plastic-bottle-village-05

Dedina bude vybudovaná v troch fázach na ploche o veľkosti 83 akrov, pričom pôda bude zahŕňať kopce, údolia a pramene vody. Vedľa toho budú v okolí domov vybudované tiež parky vhodné pre jogu a vonkajšie aktivity.

plastic-bottle-village-06 plastic-bottle-village-07

Robert Bezeau v Paname zozačiatku začal recykláciou plastu v Boca Del Toro, kde pretrvával problém s odpadom. Počas tohto procesu nazbieral tisíce fliaš. A vo sne sa mu vnukla myšlienka vybudovať z plastových fliaš domy. Prostredníctvom tohto projektu chce tiež vytvoriť vzdelávacie zariadenia, v ktorom bude učiť ostatných, ako uplatniť túto staviteľskú techniku.

plastic-bottle-village-08