V roku 1955 bola Ruth Ellisová obesená za to, že zastrelila svojho milenca. Jej poprava viedla k diskusiám o oprávnenosti a zmyslu trestu smrti a nakoniec viedla k jeho zrušeniu.
Dňa 12. júla roku 1955 bola na dvere Hollowayskej väznice pripevnená ceduľa so správou, že druhý deň ráno v 9 hodín bude popravená Ruth Ellisová, ktorá bola uznaná vinnou zo zločinu vraždy. Ešte v noci sa pred väznicou zhromaždilo 500 ľudí, ktorých musela strážiť polícia. Vo väzení bola Ellisová, ktorú k ránu dvakrát navštívili jej rodičia. Ellisová bola skutočne druhý deň ráno obesená.
Ellisová by dnes bola označovaná za bulvárnu celebritu. Kolovali zvesti o tom, s kým všetkým udržiavala romániky, o jej bohatých ctiteľov zahŕňajúc ju spektakulárnymi darmi, ale aj o jej tehotenstvách a potratoch.
V 17 rokoch sa Ellisová vydala za kanadského vojaka a porodila mu syna. Vzťah ale rýchlo skončil, Ellisová skúšala rok vychovávať syna sama, ale nakoniec ho poslal k svojej babičke.
Od tej doby sa živila ako modelka, tanečnica a hosteska v nočných kluboch. V roku 1950 sa vydala za 31 ročného zubára. Bol to alkoholik a násilník, ktorý bol svojou mladou ženou doslova posadnutý. Ellisová od neho niekoľkokrát odišla, ale zase sa k nemu opakovane vrátila. Medzitým sa vypracovala na Manažérku nočného klubu, kde predtým pracovala. Tam tiež stretla Davida Blakelyho.
Bol to bohatý automobilový pretekár a playboy s mnohými milenkami. Ellisová sa stala jednou z ďalších žien v rade, avšak situácia rýchlo spela ku katastrofe. Vzťahu totiž nechýbali žiarlivé scény, búrlivé výstupy, vraj tiež došlo k ponuke sobášu. Okolo páru sa vynárali stále šialenejšie historky. Ellisová vraj bola tehotná, ale Blakeley jej tehotenstvo „ukončil“ úderom päsťou do jej brucha. Vraj tiež spal s jej najlepšou priateľkou, čo jej s pokojom oznámil.
Na Veľkonočný pondelok 10. apríla 1955 sledovala Ellisová Blakelyho pred domom v londýnskom Hampsteade. Keď zamykal svoje auto, pristúpila k nemu a zblízka po ňom strelila zo svojho revolveru. Prvá strela minula, ale ďalšia už zasiahla cieľ. Blakely sa zrútil na zem a Ellisová do jeho tela vypálila ďalších päť striel. Na mieste stál aj Blakelyho priateľ Clive Gunell. Ellisová sa ho spýtala: „Zavoláš políciu, Clive?“
Ellisová bola zatknutá na mieste činu. Súd sa konal 20. júna. Na súde na priamu otázku odpovedala, že chcela Blakelyho zabiť. Sudcovia zistili Ellisová príčetný a odsúdili ju na trest smrti. Celý súd trval iba 30 minút.
Matka Ellisová začala zbierať podpisy pod petíciu za odloženie alebo zrušenie trestu, ale sama Ellisová s ňou nesúhlasila a na kampani sa nijako nepodieľala. Vedela, čo urobila, a že vražda bola plánovaná. Reakcia verejnosti po vykonaní popravy ale bola pomerne silná.Daily Mirror vydal hneď druhý deň stĺpik, kde požadoval zrušenie trestu smrti. Postupom času začali vychádzať na svetlo ďalšie informácie o vražde, ktoré súdu neboli známe. Trebárs to, že Ellisová obstaral zbraň a tiež ju doviezol na miesto činu jej známy Desmond Cussen. Alebo fakt, že Ellisová bola ako malá znásilnená svojim otcom a brala antidepresíva.
K zrušeniu trestu smrti došlo vo Veľkej Británii až o desať rokov neskôr, ale v týchto desiatich rokoch nebola popravená na ostrovoch žiadna žena. Ellisová bola posledná.