Súd uložil za falšovanie zmeniek Marianom Kočnerom a exministerom hospodárstva Pavlom Ruskom trest väzenia. Obaja dostali zhodne 19 rokov za mrežami.
Zhodný trest väzenia vo výške 19 rokov uložil dnes súd Marianovi Kočnerovi a exministrovi hospodárstva a niekdajšiemu šéfovi a zakladateľovi televízie Markíza Pavlovi Ruskovi. Oboch uznal vinnými z falšovania štyroch zmeniek v hodnote takmer 69 miliónov eur a z marenia spravodlivosti.
Kočnerovi zároveň vymeral pokutu 10.000 eur. Proti verdiktu Špecializovaného trestného súdu je možné odvolanie. Preplatenie spomínaných zmeniek požadovala aj od Markízy jedna z firiem Kočnera.
Obaja obžalovaní sa samotného vynesenie verdiktu nezúčastnili, hoci dopoludnia využili právo k poslednému vyjadreniu. Kočner aj Rusko vinu opäť odmietli a navrhovali vypočuť ďalších svedkov, čo ale súd zamietol. Prokurátor navrhoval pre obžalovaných po 20 rokoch väzenia a pre Kočnera navyše pokutu 300.000 eur. Obhajoba žiadala zamietnutie obžaloby.
Rusko podľa prokuratúry zmenky nepodpísal v roku 2000, ako je na nich uvedené, ale až po roku 2013, kedy už nebol riaditeľom ani spolumajiteľom Markízy. Rusko dlžnej úpisy vystavil ako fyzická osoba a zároveň podpísal za Markízu, ktorá sa tak mala stať ručiteľom. Vzhľadom na to, že Rusko ako hlavný dlžník zo zmeniek teraz vystupuje na verejnosti ako nemajetný, povinnosť preplatiť zmenky by zostalo na Markíze.
Rusko sa na súde hájil okrem iného tým, že vystavenie zmeniek bolo súčasťou urovnania sporu s Kočnerovou firmou Gamatex o obchodné podiely v Markíze. Podobne argumentoval aj Kočner, ktorý sa ešte v roku 1998 pokúsil prevziať kontrolu nad televíziu Markíza prostredníctvom mafiánskej skupiny „Sýkorky“ vedenej Petrom Čongrádym (†36).
Na začiatku bol Ruskov podvod
Celý konflikt vznikol z nedodržania zmluvy medzi Pavlom Ruskom voči štúdiu Siloša Pohánku pri založení televízie Markíza. Zmluvu za jednu korunu predal Pohánka Kočnerovej firme Gamatex. Len podaní ruky Kočner Pohánkovi sľúbil štvrtinu čistého z vymoženej sumy, čo aj dodržal. Malo to byť 10 miliónov korún.
Podľa prokuratúry spomínaný spor bol urovnaný inou dohodou v hodnote 80 miliónov vtedajších korún.