TRNAVA: Ak 38 rodín z ubytovne neodíde, budú vysťahované

1059

Vypršala im totiž maximálna doba nájmu, ktorú mesto stanovilo pre toto zariadenie. Za obdobie šiestich rokov totiž predpokladá, že každý, kto dočasne prespáva na ubytovni, dokáže svoj problém s bývaním vyriešiť. Nie je to však tak v prípade 38 rodín, v niektorých prípadoch s deťmi. Ani po upozorneniach na vypršanie nájomných zmlúv a k tomu dvoch mimoriadnych predĺženiach v januári 2011 o tri mesiace a v marci o ďalších tridsať dní, si nové bývanie nezadovážili. Teraz nad nimi visí hrozba vysťahovania bez náhrady.
Je to v zmysle štatútu ubytovne, ako TASR informoval hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič. „Ubytovňa je zariadenie na prechodné, nie na trvalé bývanie,“ upozornil. Dodal, že niektorí z nájomníkov bývajú na Kollárovej aj šestnásť či dvadsať rokov. „Až teraz sa niektorí spamätali a podali si rýchlo žiadosť o sociálne byty. Ostatní sa spoliehali nevieme na čo a teraz sa chodia sťažovať,“ povedal Tomašovič.
Akcia je v réžii Strediska sociálnej starostlivosti, pre istotu radnica posilní v týchto dňoch policajné hliadky na danom mieste. Riaditeľ strediska Juraj Tomašík dodal, že v pondelok 2. mája dostanú títo obyvatelia do rúk výzvu na vypratanie priestorov. Kto to nestihne do stanovených desiatich dní, bude vysťahovaný. Mesto náhradné ubytovanie nikomu neplánuje poskytovať.
Všeobecne záväzné nariadenie na túto tému prijalo mesto koncom roka 2007. Vtedajší primátor Štefan Bošnák vtedy pre TASR uviedol, že stanovený šesťročný limit považuje motivujúci. „Doteraz sa nájomná zmluva predlžovala bez obmedzenia. Chceme tým ľudí prinútiť, aby sa o vlastné bývania starali sami a nespoliehali sa na sociálnu záchranu,“ povedal Bošnák. Odmietol myšlienku, že by si Trnava vyrábala vlastných bezdomovcov. Podľa jeho slov je v meste dosť pracovných príležitostí, aby sa mohol zamestnať každý, kto chce a viaceré podniky už núkajú aj možnosť ubytovania, a to rôznymi formami. „Tým, že tam bývajú aj desaťročia stráca mestská ubytovňa svoj účel – záchytného bodu a pomoci v núdzi,“ povedal Bošnák. Dlhodobo ubytovaní potom brzdia riešenie ďalších urgentných prípadov, ktoré mesto nemá kam na prechodnú dobu umiestniť.
Výšková budova ubytovne na Kollárovej ulici s kapacitou okolo dvesto osôb bola postavená začiatkom 70-tych rokov uplynulého storočia a mesto v nej plánuje po štyridsiatich rokoch nevyhnutnú rekonštrukciu. Preto ani uvoľnené priestory po 38 rodinách neobsadia ďalšími žiadateľmi o ubytovanie. Objekt bude samospráva opravovať a staticky zabezpečovať po poschodiach a asi bude potrebné presúvať aj ostatných bývajúcich podľa týchto potrieb. Rovnaký osud čaká ubytovňu a jej obyvateľov na Coburgovej ulici, ale pravdepodobne až v budúcom roku. Z Kollárovej v tomto roku už ďalších sťahovať nebude.