„Už nebude žiadna prezidentská stráž. Nie je na to dôvod, nie je to potrebné,“ povedal Yildirim televízii A Haber. Za mrežami už skončilo asi 283 vojakov hradnej stráže, čo je asi desatina tejto elitnej jednotky. Muži sú v podozrení, že sa podieľali na puči proti prezidentovi Recep Tayyip Erdogan.
V Turecku teraz platí výnimočný stav a Erdogan môže vládnuť pomocou dekrétov, čo už teraz činí. V sobotu dekrétom nariadil uzavrieť viac ako 1000 súkromných škôl a na 30 dní rozšíril obdobie, kedy podozrivý smie byť zadržiavaný bez vznesenia obvinenia.
Inštitúcie sú podozrivé zo stykov s moslimským duchovným Fethullah Gülenom, ktorý žije v exile v USA. Erdogan označuje Gulen za strojcu neúspešného prevratu a žiada Spojené štáty o jeho vydanie.
V krajine naďalej pokračujú rozsiahle personálne čistky, ktoré sa dotkli už viac ako 50 tisíc vojakov, policajtov, sudcov, prokurátorov alebo učiteľov, ktorí boli buď zatknutí, prepustení z práce či odvolaní z funkcií. Cez 11 tisíc ľudí, väčšinou vojakov, je vo väzbe. Za mrežami sa ocitlo mimo iného 126 generálov a admirálov.
Prezident Erdogan z puču obvinil aj iné krajiny, žiadnu ale nemenoval.