Turínske plátno je podvrh. Krvavé škvrny nezodpovedajú ukrižovaniu

4640

Už roky sa vedú vášnivé debaty, či Turínske plátno, do ktorého malo byť zabalené telo Ježiša Krista, je alebo nie je falšované. Najnovšie výskumy založené na moderných forenzných technikách odhalili, že krvavé stopy na látke nezodpovedajú zraneniam ukrižovaného človeka.

Vedci z univerzity v Pavii sa tentoraz zamerali na krvavé stopy na látke, ktoré porovnávali so skutočným tokom krvi z rán ukrižovaného človeka. V prípade Turínskeho plátna tak prvýkrát zvolili moderné vyšetrovacie postupy, kedy simulovali prúd krvi s využitím figuríny aj živého (nezraneného) dobrovoľníka. „Ide o druh forenznej práce, ktorá sa bežne robí pri policajnom vyšetrovaní,“ vysvetlil spravodajskému webu Buzzfeed News Matteo Borrini z Liverpoolskej univerzity Johna Mooresa.

Výskumníci simulovali zranenia za použitia drobných nádobiek s tekutinou pripomínajúcou krv. Tie umiestnili dobrovoľníkovi na zápästie v miestach, kam pri ukrižovaní rúk mohol preniknúť klinec, a u figuríny na bok, kde podľa Biblie Ježiša na kríži kopijou prebodol vojak Longinus.

Následné meranie preukázalo, že smer a správanie potôčikov krvi nezodpovedajú tým, ktoré sa podľa detailných fotografií nachádzajú na Turínskom plátne. „Nech už dobrovoľník zaujímal akejkoľvek pozície ľahu, pohyb krvi nikdy neodpovedal vzorom na plátne,“ uvádza štúdia.

Tak napríklad dva krátke potôčiky krvi na zadnej časti ľavej ruky vytlačené na plátne predpokladajú, že osoba drží ruky v 35 stupňovom uhle, zatiaľ čo stopy na predlaktí signalizujú, že sú v takmer vertikálnej polohe. Pochopiteľne nie je možné, aby jedna osoba zaujala súčasne tak odlišné držanie rúk. „Nič také sa nemôže stať človeku na kríži,“ upozorňuje Borroni. Podľa neho je to dôkazom, že stopy krvi na plátne sú umelého pôvodu.

Štúdia však vychádza z faktu, že sa telo po celú dobu nachádzalo v jednej stálej pozícii. Ako niektorí poukazujú, stálo by za to ešte zistiť, čo by sa stalo, keby sa nieslo zabalené v látke. Diskusia o pravosti Turínskeho plátna tak môžu ďalej pokračovať, nedávna štúdia je však prísľubom, že moderné forenzne techniky môžu vyriešiť nielen kriminalisticke prípady, ale aj starodávne tajomstvo.