Ubytovali sa cez Airbnb a nestačili sa čudovať

2156
Obľuba zdieľaného ubytovania, najmä portálu Airbnb, masovo rastie a bolo preto len otázkou času, kedy sa objaví nejaký zádrhel. Zatiaľ čo na politickej úrovni sa riešia spravodlivé zdaňovanie, rastúce ceny bytov a náhrady za hotelierov, samotní používatelia čelia niektorým ďalším problémom. Napríklad stratu súkromia.

Viete, čo si prenajal?

Svoje o tom vie aj čínsky pár, ktorý si nedávno prenajal jeden taký „zdieľaný“ byt v meste Kaohsiung na Taiwane. Hneď prvý deň svojho pobytu však zamilovaná dvojica na svoje prekvapenie zistila, že prenajímateľ umiestnil do dymových senzorov v spálni a kúpeľni skrytej kamery, ktoré nájomníkmi priebežne monitorovali. Za odhalenie nahrávacích zariadení mohla náhoda – Čang Čen si totiž v detektore dymu všimol blikajúceho červeného svetielka. Podľa britského denníka Daily Mail, ktorý informoval prípad, pár okamžite zavolal polícii. Dovtedy však mal majiteľ bytu príležitosť prezrieť si Čang cena a jeho partnerku, ako v posteli sledujú televíziu a ako sa Čen následne kúpe vo vani.

Dobre to dopadlo, aj keď…

Privolaní detektívi kontaktovali zástupcu Airbnb, ktorí vyjadrili svoju ľútosť a na sociálnych sieťach zverejnili ospravedlnenie. V reakcii na nešťastnú udalosť spoločnosť definitívne ukončila spoluprácu s „previnilým“ prenajímateľom a zdôraznila, že podobné praktiky sú plne v rozpore s vnútornými nariadeniami služby Airbnb, ktoré sú pre jej užívateľov záväzne platná. Poškodenému páru ponúkla plné finančné odškodnenie.
Prípad však opäť rozvíril diskusiu a pripomenul podobné udalosti, ktoré sa už v minulosti odohrali. Airbnb čelí kritike za to, že nedostatočne preveruje záujemcov o poskytnutí ubytovanie za „spoľahlivé hostiteľa“ označuje aj tých, ktorí si takú prezývku rozhodne nezaslúži.

Sexuálne obťažovanie a diskriminácia

Pred mesiacom spoločnosť zažalovala napríklad päťdesiatjeden ročnú Američanku, ktorá podľa svojich slov zažila sexuálne obťažovanie zo strany majiteľa prenajatého bytu. Ostatní užívatelia majú nepríjemné skúsenosti s rasovou diskrimináciou. V poslednej dobe sa objavujú aj silnejúce kritické hlasy poukazujúce na to, že nájomcovia bytov poskytovaných službou Airbnb obťažujú ostatných obyvateľov nadmerným hlukom a neporiadkom. Airbnb sa obhajuje, že vykonáva dôkladné kontroly všetkých používateľov, nie je však zodpovedný za ich činy.

Platforma Airbnb bola založená v roku 2008 a odvtedy sa jej verejnosť každoročne rozrástla. Po celom svete vlani využilo túto možnosť 16 miliónov ľudí, a len v Prahe sa ubytovalo na 700 000 zahraničných turistov, čo predstavuje nárast o 59%. Slovenských záujemcov, ktorí túto alternatívnu formu ubytovania využili v zahraničí, bolo 265 000, teda dvakrát toľko ako v predchádzajúcom roku.