Účastníci experimentu zažili po užití halucinogénu prežitie blízkej smrti

2191

Čo sa deje bezprostredne po smrti? To sa pokúšali zistiť výskumníci z Kráľovskej univerzity v Londýne. Použili k tomu silný halucinogén, ktorého účinky bývajú porovnávané práve so zážitkami jedincov, ktorí majú za sebou zážitok blízkej smrti.

Drogový experiment podstúpila trinásť dobrovoľníkov. Každý z účastníkov bol umiestnený do tmavej miestnosti, kde mu za zvukov ambientnej hudby boli zaviazané oči a do žíl mu bol vpustený dimetyltryptamín (DMT).

Silný halucinogén, ktorý produkujú rastliny, sa v stopovom množstve prirodzene nachádza aj v ľudskom tele. Jeho užívatelia popisovali stavy, ktoré sú porovnateľné so stavmi ľudí s prežitkom blízkej smrti. Podobne sa vyjadrovali aj dobrovoľníci experimentu vedeného Christopherom Timmermann z Kráľovskej univerzity v Londýne.

Podľa svojich výpovedí cítili, ako sa ich duše po užití drogy oddeľuje od telesnej schránky a vnímali vlnu tepla a vibrácie. Niektorí z nich sa dostali do kontaktu s neznámymi entitami. Aj keď sa prežitky jednotlivých účastníkov pokusu líšili vo svojich detailoch, jedno mali spoločné – len ťažko sa dali vysvetliť slovami. Svoje zážitky opísala bližšie dobrovoľníčka, ktorá je uvádzaná pod vymysleným menom Anna. Potom, čo na ňu halucinogén začal pôsobiť, uvidela pred sebou tunel. Po jeho prejdení sa objavila v priestore, ktorý nazvala „kozmickou polievkou“.

„Veľmi si to nepamätám, ale jeden z obrazov, ktorý mi utkvel v pamäti, sú obracajúce sa knihy a oddeľujúca sa dúha. Cítila som, ako neviditeľná bytosť dvíha moju hlavu a hovorí mi, nech dávam pozor. ‘Si tu, aby si niečo zistila .’ Na stranu druhú som ale zároveň cítila, ako som odpojená od svojho tela. Bol to divný paradox.“

Žena už v minulosti konzumovala halucinogénne drogy, ale prežitok žiadne z nich sa nedal porovnať s dvadsať minútovým stavom spôsobeným DMT. „Predstavte si snívanie, veci sa pred vami menia a bežné zákony fyziky neplatia. Prechádzala som sa vo svojom vedomí. Raz som narazila na opustené dievča, ktorá sedela v chladnom šedivom priestore. V tom momente som si uvedomila, ako dôležitý je súcit, láska a empatia. Akoby mi niekto ukázal, ako je všetko prepojené a že je predo mnou ešte veľa lekcií, ktoré sa musím naučiť.“

O podobných zážitkoch hovoria aj ľudia, ktorí prežili svoju smrť. Po návrate do života niektorí z nich kompletne zmenili svoj prístup a k ostatným ľuďom začali prejavovať viac súcitu a lásky.

Timmermann vysvetľuje možnú teóriu, prečo droga vyvoláva prežitok blízkej smrti: „Pretože naše telo vyrába DMT prirodzene, existujú hypotézy, že v extrémnych situáciách, ako je napríklad prežitok blízkej smrti, sa do nášho mozgu uvoľňuje veľké množstvo tejto látky. To spôsobuje popisované stavy.“

Celá štúdia vyšla tento rok v auguste v akademickom žurnálu Frontiers in Psychology