Novinárom to po nedeľňajšom summite EÚ-Turecko povedal predseda komisie Jean-Claude Juncker. Zdôraznil pritom, že členské krajiny Únie by sa na tomto pláne mali podieľať na dobrovoľnom základe.
S nápadom prišlo Nemecko. Kancelárka Angela Merkelová o téme pred začiatkom nedeľného summitu rokovala so svojimi partnermi z niektorých významných krajín EÚ. V nemeckej tlači pritom v súvislosti s návrhom zaznelo číslo 400 tisíc ľudí, ktorí sú teraz v utečeneckých táboroch v Turecku.
Podľa Junckera zatiaľ záujem zúčastniť sa nového projektu dalo najavo osem štátov.
„Nie je to konečná skupina. Budú aj ďalšie krajiny, ktoré sa zrejme budú chcieť podieľať,“ povedala novinárom nemecká kancelárka. Podľa dostupných informácií o nápade hovorila s partnermi z krajín, ktoré už teraz prijímajú najvyššie počty utečencov, teda Rakúskom, Švédskom, Fínskom, ale tiež s Belgickom, Luxemburskom, Holandskom a Gréckom.
Diplomati ale dávali v kuloárnych rozhovoroch najavo, že medzi krajinami únie nepanuje pre vec príliš veľké nadšenie.
Na podobnom pláne, avšak v podstatne nižších hodnotách, sa krajiny EÚ zhodli už tento rok pred prázdninami. Vtedy sa dohoda týkala celkovo dvadsiatich tisíc ľudí z táborov v Turecku, Jordánsku a Libanone. Na Slovensko malo pripadnúť 200 ľudí.