Demokratická strana pravdepodobne stratí kontrolu nad aspoň jednou komorou Kongresu.
Zmeny na čele Snemovne reprezentantov sú pravdepodobné, uviedla agentúra AP. Ak republikáni získajú 40 miest potrebných na víťazstvo v 435-člennej Snemovni, mohlo by dôjsť k výmene predsedníčky Nancy Pelosiovej za republikána Johna Boehnera z Ohia.
Dokonca i v prípade, že sa republikánom nepodarí získať 10 potrebných miest na víťazstvo v 100-člennom Senáte, demokrati možno budú potrebovať nového lídra demokratickej väčšiny.
Senátor Harry Reid totiž čelí silnej výzve Sharron Angleovej z ultrakonzervatívneho hnutia Tea Party, ktoré otriaslo americkou politikou svojou snahou po oveľa slabšej ústrednej vláde a nižších daniach.
Iba dva roky po nástupe Obamu do úradu – so sľubom nádeje a zmeny – sú voliči znechutení bezútešnosťou americkej ekonomiky a očakáva sa, že republikáni získajú kontrolu v Snemovni reprezentantov a veľké víťazstvá v Senáte.
V záverečných hodinách kampane sa demokrati a republikáni snažili presvedčiť svojich voličov, osobitne v štátoch, kde sú nerozhodné voľby do Senátu – ako napríklad v Pennsylvánii, Nevade, Colorade a štáte Washington.
Predseda národného výboru republikánov Michael Steele uviedol, že dúfajú v „nový začiatok“. Veľké víťazstvo republikánov by mohlo pribrzdiť Obamovu agendu v posledných dvoch rokoch jeho volebného obdobia.
Obama sa po rušnom víkende, naplnenom volebnou kampaňou, vrátil do Bieleho domu. V poslednom mesiaci kampane precestoval 14 amerických štátov, v niektorých bol dva razy – v snahe oživiť entuziazmus mladých voličov, liberálov, Afroameričanov a nezávislých, ktorých hlasy ho vyniesli do Bieleho domu.
Šéf Bieleho domu poskytoval rozhovory v rozhlasoch v Cincinnati, Philadelphii, Honolulu a na Miami, ako aj pre celonárodnú šou Ryana Seacresta – Americký idol.
Okrem kongresových volieb sa očakávajú veľké víťazstvá republikánov aj vo voľbách na 37 postov guvernérov a vo voľbách do zákonodarných zborov jednotlivých amerických štátov.