Vláda USA sa pripravuje na to, že problém so znečisťovaním ropou ešte bude pretrvávať mesiace. Po neúspechu operácie „top kill“ Biely dom počíta s tým, že v hĺbke 1500 metrov bude do mora denne unikať veľké množstvo suroviny.
„V najhoršom prípade vyteká ropa do augusta, kým sa neurobia odľahčujúce vrty. Sme pripravení na najhoršie,“ povedala v nedeľu Carol Brownerová, poradkyňa amerického prezidenta Baracka Obamu pre energetiku. Dodala, že ide o najväčšiu ekologickú katastrofu, akej Spojené štáty doteraz čelili.
Brownerová zároveň varovala pred možnými komplikáciami pri ďalšom postupe BP v boji proti úniku ropy. Technici sa chcú pokúsiť odrezať poškodené potrubie a na otvor umiestniť nový ventil. Tým by sa mala zachytiť aspoň časť unikajúcej ropy.
Spoločnosť bude do konca týždňa vedieť, či nová snaha na obmedzenie úniku ropy bola efektívna, povedal predstaviteľ BP Robert Dudley. So začiatkom novej operácie by sa malo začať dnes, alebo v utorok, uviedla DPA.
Obama označil katastrofu za srdcervúcu s tým, že sú veľmi nahnevaní. Nariadil, aby sa zdroje pri čistení postihnutých oblastí strojnásobili.
Demokratickí zákonodarcovia vystupňovali výzvy na konanie. Kongresman Ed Markey nazval znečistenie „environmentálnym zločinom“ a senátorka Mary Landrieuová požadovala, aby koncern BP investoval miliardu dolárov na ochranu mokradí.
Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla, o dva dni sa potopila. Posledné čísla hovorili o úniku 12.000 až 25.000 barelov za deň. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí. Všetky doterajšie pokusy o zastavenie úniku ropy stroskotali.