Americký prezident John F. Kennedy mal pochybnosti o prínosoch vyslania človeka na Mesiac.
Vyplýva to zo záznamov debát, ktoré v Bielom dome nahrali dva roky po oznámení tohto ambiciózneho cieľa.
Nahrávky zverejnili pri príležitosti 50. výročia prejavu z 25. mája 1961, keď Kennedy vyhlásil, že USA do konca desaťročia vyšlú človeka na Mesiac.
„Teraz sa z toho stal politický boj,“ povedal Kennedy 18. septembra 1963 šéfovi Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Jamesovi Webbovi.
Prvý vesmírny turista Tito si svoj zaplatený výlet vychutnal pred 19 rokmi
Prezident mal dva mesiace pred svojím zavraždením obavy, ako „predať“ finančne náročný vesmírny program verejnosti pred voľbami plánovanými na rok 1964.
„Nemyslím si, že vesmírny program má veľa politických pozitív,“ povedal Kennedy Webbovi. Prezident sa posťažoval, že Sovietsky zväz neurobil vo vesmírnych pretekoch taký krok, ktorý by pritiahol pozornosť americkej verejnosti na kozmický program.
„Ak by Rusi urobili niečo veľké, podnietilo by to nový záujem, ale vesmír prišiel o svoju príťažlivosť,“ povedal Kennedy.
Prezident sa tiež pýtal, či by nebolo lepšie vyslať na Mesiac sondy, ktoré by priniesli rovnaké vedecké výsledky za oveľa menej peňazí. „Myslíte si, že pristátie človeka na Mesiaci je dobrý nápad?“ spýtal sa Kennedy.
Webb uznal, že vynaložené desiatky miliárd dolárov urobili z vesmírneho programu ľahký terč kritikov v Kongrese. Opakovane však vyzdvihoval jeho prínosy, vrátane technologických pokrokov, ktoré zvýšia hospodársku silu USA. „Myslím, že prinesie technológiu, ktorá túto krajinu výrazne zmení,“ povedal Webb.
Medvedev: Gagarinov let do vesmíru sa stal revolučnou udalosťou
Kennedy a Webb sa neskôr zhodli, že je dôležité zdôrazniť význam vojenskej stránky programu pre zaistenie národnej bezpečnosti. „Myslím, že to je jediný spôsob, ako program nasledujúcich 12 mesiacov obhájiť pred verejnosťou. Chcem nad tým vojenskú záštitu,“ povedal Kennedy.
Kennedy mesačný program vyhlásil krátko po tom, čo Sovietsky zväz vyslal do vesmíru prvého človeka, čím Spojeným štátom uštedril propagandistický úder.
Vedci vymysleli jedlo pre kozmonautov, bohužiaľ je z ich výkalov
Niektorí historici špekulovali, že Kennedy by po znovuzvolení od vesmírneho programu odstúpil, povedala tlačovej agentúre AP Maura Porterová z Prezidentskej knižnice a múzea Johna F. Kennedyho.
Prezident sa na páske pýta Webba, či je pristátie na Mesiaci možné počas druhého volebného obdobia. Webb mu odpovedal, že to potrvá dlhšie. Američanom sa nakoniec Kennedyho víziu podarilo naplniť 20. júla 1969.