Uvádza sa v nej, že firma vyzbrojovala chorvátske ozbrojené sily, poskytovala výcvik ich dôstojníkom a vymyslela plán operácie Búrka z roku 1995. Informoval dnes o tom srbský spravodajský server RTS.
Skupina Srbov, ktorí v roku 1995 žila v samozvanej Republike srbskej Krajina (RSK) na východe Chorvátska, v žalobe uviedla, že cieľom vojenskej operácie Búrka (Oluja) bolo násilné vyhnanie „menšinovej etnickej skupiny“ a americká firma MPRI bola „spoluúčastníkom na genocíde“.
Búrka zo 4. augusta 1995 bola namierená proti RSK ktorú na východe Chorvátska vyhlásili chorvátski Srbi. Podľa asociácií rodín nezvestných a obetí z RSK prišlo v auguste 1995 o život 1600 ľudí, vyše 200.000 vyhnali a osud ďalších 2130 dodnes nie je známy. O deň neskôr, 5. augusta 1995, chorvátska armáda vstúpila do takmer úplne prázdneho a predtým prudko ostreľovaného mesta Knin, kde predtým žilo asi 90 percent srbských obyvateľov.
Žalobu podala skupina občanov srbského pôvodu v stredu na federálnom súde v Chicagu. Prokuratúra žiada odškodné v hodnote 10,4 miliardy dolárov (8,1 miliardy eur). Spomenutú čiastku získali vynásobením 200.000 obetí Búrky s 25.000 dolármi na jedného obyvateľa. K výslednej sume päť miliárd dolárov pridali úroky vo výške päť percent ročne, čo dnes, o 15 rokov neskôr, činí 10,4 miliardy dolárov.
Spoločnosť MPRI založilo v roku 1987 osem bývalých amerických dôstojníkov. V roku 2000 ju odkúpil podnik L-Z Communications, ktorá sa v žalobe označuje za „účastníka na genocíde“.
„Operácia Búrka sa stala najväčšou pozemnou ofenzívou v Európe od druhej svetovej vojny a za následok mala vraždy a nehumánny prístup voči tisíckam Srbov, násilné vyhnanie 200.000 Srbov z ich domovov, lúpenie a ničenie majetku v hodnote stoviek miliónov dolárov,“ uvádza sa v obžalobe.
Dodáva tiež, že vtedajší chorvátsky minister obrany Gojko Šušak na stretnutí s predstaviteľmi MPRI v októbri 1994, keď s americkou spoločnosťou uzavrel niekoľkomiliónovú zmluvu, povedal, že „si želá vyhnať Srbov z Krajiny“.