Osoba, ktorá zneužila 91.000 utajených dokumentov, musela podľa Pentagónu mať prístup k tajným dokumentom o afganskej vojne a disponovať „bezpečnostnou previerkou“.
„Spravíme všetko pre to, aby sme zistili, kto je zodpovedný za únik informácií. Kým nevieme, kto to je, musíme rátať s možnosťou, že zverejní nejaké ďalšie informácie, čo je pochopiteľne znepokojujúce,“ uviedol hovorca amerického ministerstva obrany Geoff Morrell.
Podľa Pentagónu je predčasné hovoriť o rozsahu škôd pre národnú bezpečnosť USA, pretože Washingtonu bude trvať niekoľko dní a možno i týždne, kým preštuduje a vyhodnotí obsah zverejnených dokumentov.
Hovorca však poznamenal, že zatiaľ nemožno konštatovať, že by obsah odtajnených dokumentov na verejnosť priniesol nejaké nové svetlo o vojne, pretože dokumenty len potvrdzujú už v minulosti verejne deklarované obavy o vývoj vojny v Afganistane.
Varovania amerického velenia o možnom neúspešnom konci vojenskej misie pomohli vlani v decembri americkému prezidentovi Barackovi Obamovi v rozhodnutí vyslať do krajiny ďalších 30.000 vojakov.
Pentagón nevylúčil, že za zverejnením môže byť armádny špecialista Bradley Manning, ktorého čaká súd za podobný únik tajných dokumentov pre WikiLeaks, ale o vojne v Iraku.