Špeciálne upravené plavidlo chemikálie naložilo začiatkom júla, tretinu z nich sa tak podarilo zlikvidovať počas jediného mesiaca, uviedol hovorca Pentagonu Steve Warren. Likvidácia prebieha vďaka unikátnemu zariadeniu priamo na mori.
Takmer dvesto metrova loď Cape Ray s titánovými nádržami, prestavaná z nákladného plavidla, patrí do americkej rezervnej flotily. Obsluhu tvorí 64 expertov z armádneho chemického a biologického centra Edgewood v Marylande.
K likvidácii chemických zbraní slúžia dve nedávno vyvinuté mobilné zariadenia na hydrolýzu, inštalovaná priamo na palube. Manažér projektu a chemický inžinier Adam Baker pripomenul, že technológia nie je nová. Systém pred desiatimi rokmi napríklad využili Spojené štáty k likvidácii vlastných zásob asi 1 700 ton horčičného plynu.
Novo je však zariadenie prispôsobené a inštalované do klasických prepravných kontajnerov, čo umožňuje rýchle nasadenie prakticky kdekoľvek na svete. Jedným z najťažších problémov, ktoré museli experti vyriešiť, bolo zásobovanie.
Zatiaľ čo na pevnine môžu nákladné automobily dovážať látky pre neutralizáciu a odvážať odpad treba každý deň, na mori to je inak. Na lodi je preto 269 štandardných prepravných kontajnerov s všetkými zásobami aj nádržami pre odpad.