Úsmev prosím

2806

Príjemný úsmev patrí k spoľahlivému kľúču, ako si podmaniť každého. Preto väčšina z nás dodržiava zubnú hygienu a využíva všetky dostupné prostriedky na to, aby si zabezpečila biely a zdravý chrup. Nie každému z nás sa to však, darí

Kefky a správne čistenie zubov

Minimálne každé dva mesiace by ste si mali vymeniť starú kefku za novú, takisto ako po každej zápalovej či infekčnej chorobe. Medzi vhodné zubné kefky paradoxne nepatria tie, ktoré sa nám pokúšajú nanútiť cez televízne obrazovky, ale nezáživne vyzerajúce kefky, ktoré kúpite len v lekárňach alebo u vášho dentistu. Správnu kefku si predstavte takto: krátka hlava s malou plochou rovných štetín z umelej hmoty (na konci zaoblené), s mäkkými štetinkami, ktoré nepoškodzujú ďasná a ľahko sa dostanú aj do zabudnutých kútov vašich úst. Prekvapivým zistením je, že väčšina zubárov nad novými druhmi s ohybnými hlavami, či inými zlepšovákmi, len pohŕdavo krčí nosom…

Na to, aby ste mali krásne zuby, správna kefka sama nestačí, treba dbať najmä na techniku pri čistení zubov. Existujú dva osvedčené spôsoby, z nich však zubári chvália viac tento: zubnú kefku jemne pritlačte čo najbližšie k ďasnám, stieravým pohybom smerom ku korunke zubov odstráňte z chrupu zvyšky jedla a, samozrejme, nezabudnite tak isto vyčistiť aj vnútornú stranu zubov. Nakoniec ešte vyglančiť hryzové plôšky zadných zubov a je to. Takto očistite celý chrup a môžete mať stopercentnú istotu, že ste čistením zubov zabili odporúčané tri minúty. Stále sme vás nepresvedčili, aby ste zabudli na agresívne drhnutie zubov zo strany na stranu? Zvyk je síce železná košeľa, no ak nepresedláte na šetrný chod, o pár rokov budete mať poškodenú zubnú sklovinu, všetky ďasná, odhalíte si krčky zubov a ľahko si privodíte rôzne infekcie. K tomu, aby ste si čistili zuby po každom jedle, vás nútiť nebudeme. Radšej si ich dobre vyčistite ráno a večer.

Doplnkové čistenie

Samotné kefky a zlepšováky, ktoré sa na nich nachádzajú, napriek všetkej snahe dentistov dokážu zasiahnuť iba 60% zubného povrchu. Preto, ak chcete mať dokonale čisté „hryzáky“, je nutné, aby ste venovali pozornosť okrem iného aj medzizubným priestorom. V boji proti špinkám, baktériám a zvyškom stravy usadeným v týchto priestoroch či zubnému povlaku, budú vašimi zaručenými spojencami zubná niť, medzizubné kefôčky alebo zručné ruky dentálnej hygieničky. Na profesionálnu dentálnu hygienu sa inak odporúča chodiť aspoň raz za rok, najlepšie dvakrát. Zubná niť by dokonca mala byť vaším verným spoločníkom, ktorý by nahrádzal špáradlá používané po jedle. K tomu, aby ste mali dokonalý arzenál, si ešte dokúpte ústnu vodu, ktorá vám spoľahlivo osvieži dych a pozabíja baktérie v ústnej dutine v čase, keď zubná kefka a niť nebude po ruke.

Bielenie zubov 

Po žiarivom úsmeve túžili ľudia odjakživa. Prvé poznámky o bielení zubov siahajú dokonca až do starého Egypta, kde si ľudia bielili chrup sódou a popolom. Našťastie, tieto časy patria už len do historických knižiek. Bielenie zubov sa dnes robí šetrnými metódami, ktoré vykazujú úspešné výsledky.

V obchodoch nájdete rôzne druhy produktov na domáce bielenie zubov, no ak chcete, aby vaše zuby žiarili ako perličky, zainvestujte a navštívte odbornú ambulanciu na bielenie zubov. Pripravte sa však na to, že sa stretnete s rozporuplnými názormi na bielenie zubov. Veľa zubárov totiž nemá skúsenosti s bielením a obávajú sa neželaných následkov. Štúdie a výskum však preukázali, že sa pacient nemá čoho obávať. V západnej kultúre sa bielenie dokonca považuje za súčasť správnej hygieny, keďže sa ním do hĺbky prečistí štruktúra zubnej skloviny.

Návšteva štúdia

Poďme sa bližšie pozrieť, ako také bielenie prebieha. Základom je mať v poriadku predné zuby. Po zubnej hygiene vám nanesú špeciálny gél, ktorý je aktivovaný modrým svetlom akceleračnej lampy. Reakcia gélu a svetla napokon prečistí štruktúru zubu a váš chrup sa bude belostne skvieť. Celá procedúra trvá asi hodinu a pol a skladá sa z troch 13-minútových cyklov. Po vybielení výsledok vydrží až tri roky, záleží to však aj od pacienta a od individuálnej starostlivosti o svoje zuby. Tým máme na mysli aj stravovacie či iné návyky, ktoré zapríčiňujú zafarbenie zubov, ako napríklad: fajčenie, nadmerné pitie kávy, kokakoly, sójovej omáčky či červeného vína. Efekt po bielení vieme taktiež predlžovať domácimi produktmi na bielenie zubov, ako sú bieliace zubné pasty alebo sady na domáce bielenie. Cena profesionálneho ambulantného bielenia je podstatne vyššia ako cena domácej sady, no výsledok je veľmi dobrý.

Drahé zubné pasty = šikovný marketingový ťah

Ak vám zuby najlepšie vyčistia obyčajné zubné kefky, tak si môžete kúpiť obyčajnú zubnú pastu. Stomatológovia odporúčajú lekárske pasty, ale tie majú často nelákavú vôňu. Medzi lacnými a drahými pastami je rozdiel len v značke a balení. Ak si napriek tomu kúpite takú, čo sľubuje zázračné preniknutie do medzizubných priestorov vďaka mikrogranulám, majte na pamäti fakt, že sa žiaden zázrak konať nebude. Bieliace zubné pasty sú dobré na dolaďovanie a udržiavanie odtieňa, najlepšie po profesionálnom bielení.

Psychodontológia sa zaoberá psychológiou zubov. Jednotlivé zuby o vás dokážu prezradiť nasledovné: rezáky, pokiaľ sú väčšie ako ostatné zuby, poukazujú na fakt, že dotyčná osoba oplýva nadmerným sexepílom. Dominantné horné štvorky signalizujú úspešné typy a pokiaľ vám predné zuby na hornej a dolnej sánke smerujú dovnútra úst, ste typický introvert. Zato ľudia s prednými zubami na dolnej aj hornej sánke smerujúcimi mierne von bývajú zväčša extroverti. O ľuďoch, čo majú medzi prednými hornými zubami medzeru, sa hovorí, že sú deťmi šťasteny, no znamená to aj, že zvyknú mávať veľmi komplikované vzťahy so svojimi milovanými.

Pikošky na záver:

Pekné a zdravé zuby sú podvedome spájané s úspechom, inteligenciou a sympatiou.

Aby ste si zbytočne jedlom nešpatili sfarbenie zubov, vyhnite sa nadmernému požívaniu vína, kávy, čajov, špenátu, čučoriedok, marmelád a fajčeniu cigariet.

Zubné kefky s gume-nými zubnými štetinkami okrem čistenia masírujú a stimu-lujú ďasná a celý chrup.

Kefky so špeciálnym čistiacim povrchom na svojej zadnej strane pomáhajú čistiť aj jazyk, na ktorom sa môžu zachytávať odstránené baktérie zo zubov. Tie môžu spôsobovať napriek čisteniu zubov zápach z ústnej dutiny.

Pokiaľ patríte medzi senzibilných ozubencov, používajte kefky s extra jemnými štetinami, ktoré je dostať v špecializo-vaných obchodoch alebo lekárňach.

Namiesto dezertu si radšej doprajte žuvačku. Dvadsať minút žuvania žuvačky totiž predchádza zubnému kazu a dostatočne mineralizuje zubnú sklovinu, čím sa zub posilňuje.

Na to, aby ste odstránili zo zubov zubný povlak, by ste si mali zuby intenzívne čistiť dve minúty.

Až 80 % Američanov aspoň raz v živote vyskúšalo bielenie zubov.

68 % Slovákov pochopilo dôležitosť pravidelného čistenia chrupu, a preto si čistia zuby ráno aj večer. Len 0,5 % našej populácie sa vyhýba tejto činnosti. Prečo, nie je známe.

Vo vašom poháriku na kefky by sa malo ročne vystriedať šesť kusov kefiek, no Slováci si podľa štatistík v priemere kúpia len jeden a pol kefky ročne.

Zubná niť potiahnutá vrstvou vosku je ideálna pre ľudí, ktorí majú menej skúseností so zubnými niťami, pretože sa prešmykuje lepšie medzi zubami ako ostatné druhy zubných nití.

Zubné pasty s flouridom účinkujú intenzívnejšie v medzizubnom priestore, ak pred ich použitím použijete zubnú niť.

Pokiaľ vám používanie týchto zubných náradí spôsobuje krvácanie v ústnej dutine, nemusíte ihneď alarmovať záchrannú službu. Zápaly ďasien pri pravidelnom používaní medzizubných kefiek a nití časom ustúpia.

Farba dámskeho rúžu ovplyvňuje vnímanie farby zubov. Krvavočervené rúže dodajú zubom oslepujúco bielu farbu a, naopak, oranžové a hnedé tóny rúžov budú farbu zubov skresľovať na žlto.