Utečencov zvládneme aj v Únii, oznámil Cameron. Potom ho grilovalo študentka

519

    Utečeneckú vlnu môže Británia podľa premiéra zvládnuť aj ako člen Európskej únie. Jedným z najdiskutovanejších momentov však bola ostrá výmena názorov s výrečnou študentkou.
   
    Cameron, čoby líder kampane za zotrvanie Británie v EÚ, vo štvrtok večer vystúpil v televíznej debate na stanicu Sky News. Jednou z hlavných tém bola utecenecka kríza a nedávna nelichotivá štatistika, podľa ktorej čistá migrácia do Británie – teda rozdiel medzi počtom novo prichádzajúcich a odchádzajúcich cudzincov – sa vlani oproti roku 2014 zvýšila o 20 tisíc na 333 tisíc ľudí. Cameron pritom v roku 2010 sľúbil, že zníži čistú migráciu do Británie na 100 tisíc ľudí ročne.

    Moderátor večera Faisal Islam na Camerona zaútočil a vyhlásil, že premiér nikdy nemôže splniť svoje záväzky z roku 2010, ak Británia bude členom EÚ, píše server BBC. „S tým nesúhlasím. Myslím si, že udržanie migrácia v mnou sľúbenéj miere je pre Britániu tou správnou výzvou,“ opáčil Cameron. Dodal, že problematiku imigrácie môže Británia vyriešiť aj pri svojom zotrvaní v EÚ.

    Podľa britského premiéra si ľudia musia klásť otázky o tom, aké sú dobré a zlé riešenia pri regulácii migrácie. On sám za dobrý spôsob považuje napríklad legislatívu, podľa ktorej by žiadateľ o azyl nedostával podporu v nezamestnanosti a ak by si do pol roka po príchode do krajiny nenašiel prácu, nedostal by povolenie na pobyt.

   
Cameron tiež uviedol, že prisťahovalci by mali mať až po štyroch rokoch od príchodu do Británie nárok na všetky sociálne výhody.

Nástup neoblomné študentky

    Relatívne pokojný tón debaty sa zmenil vo chvíli, keď sa do nej zapojilo publikum. Najväčšiu pozornosť na seba upútala študentka anglickej literatúry Soraya Bouazzaouiová, píše server The Guardian. Tá okrem iného uviedla, že by rada hlasovala pre zotrvanie Británie v EÚ, ale kampaň za zotrvanie podľa nej nestavia na ničom inom ako na šírení poplašných správ.

    Bouazzaouiová sa Camerona najprv spýtala na problematiku vzťahov EÚ a Turecka. Premiér začal zo široka a pred komentovaním vzťahov s Tureckom chcel vymenovať „pozitívne veci v prípade zotrvania v EÚ“. Bouazzaouiová ho však prerušila a dodala: „Nechajte ma dohovoriť, pretože ako sme všetci videli, prerušil ste tu už veľa ľudí. Ja moc dobre poznám táraja, keď ho vidím.“

    Študentka neskôr vyhlásila, že Cameron neodpovedal na jej otázku. Podľa svojich slov nechápe, ako chce premiér presvedčiť verejnosť, že je v bezpečí pred extrémizmom a Británia pri tom zároveň jedná o vstupe do EÚ so štátmi, ako je Turecko.

    „Nie sme svedkami žiadnych náznakov, že by sa malo Turecko v blízkej dobe pripojiť k EÚ. Musí splniť tridsaťpäť prístupových podmienok, zatiaľ splnili jedinú. Ak to tak pôjde ďalej, k EÚ sa pripojí tak v roku 3000,“ opáčil Cameron.

    Po sérii ďalších otázok od ostatných divákov priznal, že z Európske únie čas od času šalejú. „Znamená to, že budem niekde len tak sedieť a premýšľať o tom, že by sme mali vystúpiť? To si naozaj myslíme, že skončíme s EÚ, opustíme jednotný trh a zrazu sa budeme mať lepšie? To rozhodne nie,“ myslí si.