Pravdepodobne ste ešte nikdy nepočuli o architektúre z plastových fliaš. V čínskom hlavnom meste Tchaj-pej vyrástla budova pod názvom EcoARK, ktorá nie je postavená z tradičného stavebného materiálu. Architekt Arthur Huang navrhol budovu z 1,5 milióna recyklovaných plastových fliaš. Úžasný masívny pavilón je dostatočne silný na to, aby odolal silám prírody, ako sú požiare či zemetrasenia.
Výstavba budovy vyšla na 3 milióny dolárov, pričom budova je ekologicky šetrná, pretože je poháňaná slnečnou energiou. Hoci v Taiwane je recyklačný program obyvateľmi najrešpektovanejší na svete, krajina stále spotrebuje 4,5 milióna plastových fliaš ročne. Z tohto dôvodu bola navrhnutá budova z týchto plastových fliaš, aby došlo k zužitkovaniu plastového odpadu.EcoARK je prvou stavbou svojho druhu, a preto môžeme bez preháňania povedať, že sa jedná o neuveriteľný architektonický počin. Z plastových fliaš sa vyrábajú takzvané polli tvárnice, ktoré sa potom dohromady spájajú ako Lego. A k spojeniu potrebujú minimálne množstvo silikónového tmelu.
Akonáhle je postavená obdĺžniková doska z polli tvárnic, potom sú tieto tvárnice potiahnuté vode a požiaru odolným filmom. Zároveň je zakrivená a transparentná fasáda priskrutkovaná a namontovaná na nosnú oceľovú konštrukciu. Aj keď EcoARK váži polovicu toho, čo bežné budovy, je odolný proti zemetraseniu a tajfúnu, vydrží vetry o rýchlosti až 130 kilometrov za hodinu.Budova si vnútri zachováva príjemnú teplotou aj bez klimatizácie, a to vďaka prirodzenému vetraniu. Plast zároveň izoluje budovu pred horúčavou. Počas dňa do interiéru svieti prirodzené svetlo, a tak nie je nutné osvetlenie. A budova disponuje solárnymi a veternými systémami, ktoré generujú elektrickú energiu potrebnú na napájanie 40 tisíc LED diód svietiacich v noci.