V bunkroch z 2. svetovej vojny sa dnes nachádza sedem miliónov rýb

1750

Na brehu rieky Mississippi v blízkosti New Orleans sa nachádza komplex 29 betónových bunkrov postavených za druhej svetovej vojny. 27 je ich opustených, ale v dvoch sa nachádza podivuhodný poklad – 7 miliónov rýb naložených v sklenených nádobách. Ide o Royal D. Suttkus Fish Collection, najväčšiu zbierku konzervovaných rybích tiel na svete.

Najstaršou rybou v zbierke je strevle, ktorá bola ulovená v Taliansku v roku 1838. Hoci bola naložená do roztoku, časti jej tela už odpadli, takže je možné vidieť aj jej mozog. Spoločne s miliónmi ďalších rýb sa nachádza v bunkri, ktorý mal slúžiť ako úkryt pre obyvateľstvo pred hurikánom, bombardovaním alebo napríklad jadrovým výbuchom. Dnes obsahuje len nekonečné rady regálov, ktoré sú plné fliaš s rybami.

Za vojny patrili bunkre námorníctvu, boli tu uložené ťažké kusy delostrelectva. Po vojne tu mala základňu CIA, ktorá tu zriadila výcvikové stredisko. Po skončení studenej vojny odišla aj CIA a celý komplex bol predaný za symbolický jeden dolár miestnej univerzite. Tá v nich pôvodne mala okrem centra pre lekársky výskum tiež rozsiahle zbierky prírodnín. Z tých sa ale dochovali práve len zbierky rýb.

Zbierku rýb založili v roku 1950 a pomenovali po známom ichtyológovi Royal Suttkusovi. Pôvodne sa nachádzala v budovách univerzitného kampusu, ale keď univerzita získala bunkre, bola premiestnená tam. Dnes má zbierka 204 291 nádrží. Niektoré druhy rýb sú totiž pohromade v jednej nádrži, nie je to tak, že by v každej fľaši či nádrži bol len jeden exponát. Väčšina zo 7 miliónov rýb je sladkovodných, ale samozrejme nechýbajú ani exotické morské ryby.

Najväčším exponátom je lopatonos americký, ktorý dorastá do dĺžky okolo dvoch metrov. Inak ale zbierka obsahuje skôr menšie druhy rýb. Najznámejším exponátom je potom žralok, ktorý sa anglicky nazýva pocket shark, teda vreckový žralok, latinsky Mollisquama Parini. Je to malinký žralok a okrem tunajšieho exempláru existuje už len jeden ďalší. Ide teda o mimoriadne vzácneho tvora.

Celá zbierka je ohromná a slúži predovšetkým vedeckým účelom. Vedci sa tu venujú výskumu konkrétnych druhov a ich premien v závislosti na čase a miesta výskytu. Verejnosti nie sú zbierky zvyčajne prístupné.

Hitlerova biologická vojna: Spojenci sa obávali, že Nemci použijú smrtiace baktérie