V čínštine sa tento sviatok nazýva Ch’un Chieh alebo Jarný sviatok. V starších časoch sa mu hovorilo Kuo Nien (Vstup do Nového roku), Yuan Tan (Prvé ráno) a San Chao (Tri rána). Keď sa na Taiwane v roku 1912 oficiálne zaviedol gregoriánsky kalendár, označenie Jarný sviatok sa udomácnilo ako najvýraznejšie odlíšenie čínskeho Nového roku od západného Nového roku (1. január), ktorý bol neskôr označený za Yuan Tan.
Presný dátum čínskeho Nového roku je pohyblivý a každoročne môže pripadnúť na ktorýkoľvek deň medzi koncom januára a prvou polovicou februára. Súvisí to s vegetačnými cyklami, ktoré boli dôležité pre prvých poľnohospodárov.
Počas rodinných sviatkov trvajúcich 14 dní každá domácnosť pripravuje tradičné bábky a obrázky a zdobí nimi dom. Nechýbajú misy s pomarančami a mandarínkami. Posledný večer pred čínskym Novým rokom celá rodina spoločne večeria, potom všetci spolu sedia, zhovárajú sa a bavia až do nasledujúceho rána. O polnoci otvárajú dvere a okná príbytkov, aby starý rok mohol odísť. Ráno na Nový rok ľudia navštevujú svojich príbuzných so želaním všetkého najlepšieho. Každý deň slávnostného dvojtýždňového obdobia má svoje zvyky. Napríklad na piaty deň každý ostáva doma, nikto nechodí na návštevy, pretože sa verí, že to prináša nešťastie. Na siedmy deň sa jedia pre dlhý život dlhé rezance.
Oslavy sa končia na pätnásty deň Sviatkom lampiónov, ktorý je spojený s ohňostrojmi a s dračími tancami. Nový rok sa víta nahlas, pretože podľa tradície jeden zo zlých duchov vkrádajúcich sa do ľudských príbytkov je mimoriadne citlivý práve na hluk. Ďalšou z legiend súvisiacou s čínskym Novým rokom je príbeh o Nienovi, krutom a divokom zvierati, ktoré na Jarný sviatok požiera ľudí. Odohnať ho od dverí je možné iba rozvešanými lampiónmi a papierovými stuhami červenej farby, lebo práve tej sa bojí. Tiež nemá rád svetlo ohňa a hlasné zvuky. Ľudia preto celú noc odpaľujú fyzicky neškodné delobuchy a na oblohe žiaria ohňostroje. Ohňostroj mal podľa tradícií vyhnať zlých a privolať dobrých duchov.
Čínsky Nový rok v roku 2006 privítal Peking po 12 rokov trvajúcom zákaze najväčším ohňostrojom v histórii Číny. Zákaz zaviedli v roku 1994 kvôli častým zraneniam, ale aj znečisteniu ovzdušia.