Nálezisko sa nachádza pri rieke Níl, v blízkosti chrámu Setiho I. v Abydose. Ide o jeden z najvýznamnejších nálezov zo starovekého Egypta za posledných niekoľko rokov. Na svoje konto si tento úspech pripísali tentoraz domáci archeológovia.
Novo objavené mesto bolo odborníkmi datované do roku 5 316 pred naším letopočtom. Spadá tak do najranejšieho obdobia starovekého Egypta, ktoré začalo na konci praveku a skončilo zjednotením krajiny. Obrovské rozmery hrobiek naznačujú vysoké spoločenské postavenie pochovaných. Predpokladá sa, že mesto bolo sídlom vysokých úradníkov a staviteľov hrobiek, ktorí sa mohli podieľať aj na výstavbe kráľovských hrobov v neďalekom posvätnom meste Abydose.
„Veľkosť hrobov objavených na cintoríne sú v niektorých prípadoch väčšie ako u hrobiek kráľov Prvej dynastie v Abydose, čo dokazuje význam ľudí, ktorí tu boli pochovaní, a vysoké spoločenské postavenie, ktoré v tejto ranej ére staroegyptskej histórie zastávali,“ vyhlásil egyptský minister pamiatok Mahmoud Afife.
Objav by mohol významne prispieť k poznaniu najskoršieho obdobia egyptskej histórie a pochopenie úlohy niekdajšej metropoly Horného Egypta Abydose, ktorý bol sídlom kráľov pred dynastickej doby. Vláda si tiež sľubuje, že nový objav podporí uvädajúci cestovný ruch v krajine.