Ženská obriezka
1/ Pri prvom type je čiastočne alebo úplne odstránený klitoris,
2/ pri druhom okrem klitorisu tiež malé (a občas aj veľké) pysky ohanbia.
3/ U tretieho typu sa zúži aj pošvový otvor.
Pre ženy má často ťažké následky – krvácanie, problémy s močením, cysty, infekcie, problémy pri pôrodoch. Na svete žije najmenej 130 miliónov žien, ktoré podstúpili bolestivú procedúru obriezky pohlavných orgánov. Tá často pôsobí zdravotné problémy aj psychickú traumu. Situácia sa zlepšuje, ale len pomaly. Obriezku podstupujú aj ženy v Európe, kde je táto procedúra zakázaná. Prichádzajú za nimi lekári z Afriky a Ázie.
Narodila sa v Gambii pred dvadsiatimi štyrmi rokmi. Na svete bola len týždeň, keď sa jej brutálnym spôsobom prevrátil život. Podstúpila procedúru, ktorej sa v slovenčine hovorí ženská obriezka. Presnejšie je však anglický výraz „female genital mutilation“ čiže mrzačenia ženských pohlavných orgánov.
Jej urobili to najťažšie, možno ho poznáte ako faraónskou obriezku. Ak máte slabší žalúdok, tento odsek radšej preskočte …
Teda: odrezali jej malé i veľké pysky a klitoris. Ranu potom zašili, nechali len malý otvor pre močenie a neskôr menštruačná krv. Keď jej v pätnástich rokoch zomrela matka, rodina ju prinútila sa vydať do USA. Vtedy ju tiež čakal ďalší zákrok. Aby sa s ňou mohol manžel pomilovať …
Dočítali ste až sem?
Tak vedzte, že tento príbeh je skutočný. A že na svete žije najmenej 130 miliónov žien, ktoré majú za sebou podobnú procedúru. Pravda, často v menej agresívne forme. Každú minútu však zničia žiletky život piatim dievčatám. Pripraví ich nielen o potešenie zo sexu, ale často im spôsobia zdravotné problémy a traumu. Hrozí im infekcia, krvácanie, niekedy aj smrť.
Existencia ženskej obriezky sa svetu pripomenula nedávno, keď sa objavila správa, že ju nariadili islamskí radikáli z ISIL všetkým ženám v Mosule (predstavte si ako musia byť neistý svojov mužnosťou). Správa bola vzápätí spochybnená ako nepravdivá. To ale nič neuberá na fakte, že zákrok podstúpi vo svete denne osem tisíc dievčat. Nevykonáva sa zo zdravotných, ale z tradičných dôvodov a z hlavne mužského komplexu znížiť u žien pohlavnú túžbu a zabrániť zakázaným sexuálnym vzťahom. Medzinárodné organizácie ju považujú za porušovanie ženských a detských práv a za mučenie.
Niekde panuje presvedčenie, že ide o nábožensku požiadavku islamu, ale nemá to základy. Nič také v Koráne nie je.
Pol milióna obrezaných žije v Európe
Všetci sú moslimského vieruvyznania. Zotrváva to ako komplex moslimských mužov. Najviac je obriezka rozšírená v Afrike, prevažne v krajinách okolo Sahelu. Praktizuje sa aj v irackom Kurdistane, Jemene, Indonézii, Malajzii … Kvôli rastúcej imigrácii sa častejšie objavuje aj v Európe, kde podľa odhadov žije na pol milióna žien s obriezkou. Najviac v Británii, Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Holandsku, Írsku, Švédsku, Belgicku. Mnohé z nich už znetvorené prišli.
„Všeobecne vieme, že k nej dochádza v komunitách a potom s nimi cestuje do sveta. Všade, kde sú diaspóry týchto komunít, existuje šanca, že v nich budú žiť ženy, ktoré mrzačenie pohlavných orgánov podstúpili alebo im hrozí, „hovorí Adam.
Zostaňme na chvíľu pri Británie. Tam sú vraj niekedy lekári z Afriky či Blízkeho východu privážaní, aby potajomky obriezky vykonávali. Inokedy rodiny dievčatá „vyvážajú“ do krajín, kde možno zákrok vykonať beztrestne. Spojené kráľovstvo ženskú obriezku zakázalo už v roku 1985. Teraz tam za takýto zákrok hrozí až štrnásť rokov za mrežami. Doteraz nikto však nebol odsúdený. Aj preto, že je veľmi ťažké získať dôkazy. Obete ženskej obriezky sa o svojom utrpení často boja hovoriť.
Proti ženskej obriezke bojuje v EÚ i vo svete viacero mimovládnych organizácií i vlády. Otázka je, či to stačí. Aj to riešili odborníci na nedávnom summite v Londýne, ktorý sa venoval práve tomuto drastickému tématu.
Teraz jedna dobrá správa. Podľa UNICEF globálne klesá počet dievčat, ktorým znetvorenie pohlavných orgánov hrozí. V súčasnosti je šanca, že nejakú dievčinu obriezka stretne, zhruba o tretinu menej ako pred 30 rokmi. Zákrokov ubúda, ale pomaly „V Afrike sme zaznamenali takmer osem tisíc komunít, ktoré sa rozhodli od mrzačenia ženských pohlavných orgánov ustúpiť. Dôležitá je diskusia s celou komunitou. Ľudia sa o tom bavia vôbec prvýkrát a hovoria, že si vlastne neuvedomovali dopad, „hovorí David Adam. Na druhú stranu ženskej obriezky neubúda dosť rýchlo v porovnaní s tým, ako narastá svetová populácia. Pokiaľ nedôjde k zvratu, za dvadsať rokov bude ročne zdeformované nie 3,6 milióna dievčat (ako je tomu teraz), ale 4,1 milióna.
Zaujíma vás, ako to dopadlo s onou ženou z úvodu článku? Volá sa Jaha Dukurehová. Po vynútenom sobáši od manžela odišla. Usadila sa v Atlante, kde vyštudovala, začala pracovať v banke, znova sa vydala a porodila tri deti. Rozhodla sa svoj údel neskrývať, akokoľvek pre ňu musí byť nepríjemné o tom hovoriť. Založila mimovládnu organizáciu Safe Hands for Girls a snažia sa pomáhať ostatným obetiam v USA, ktoré sú na tom v tomto smere podobne ako Európa. „V Amerike je zvykom o mrzačenie ženských pohlavných orgánov mlčať. Ak vystúpite a poviete: stalo sa mi to, ľudia vás budú skúmať. Ale niekto sa musí postaviť a vyhlásiť, že tak to už ďalej nejde. Je to porušovanie ľudských práv a musí to skončiť, „burcuje Dukurehová.