Akoby už písanie samo o sebe nebolo náročnou disciplínou pre malého školáka. V dedinskej škole v Indii sa deti učia písať aj druhou rukou.
Základnú školu Veena Vandina v odľahlej dedine v Madhjapradéš založil v roku 1999 V. P. Sharma. Vzdelávací ústav navštevuje asi tristo študentov. Netradične sa v ňom praktizuje výučba písania oboma rukami.
Sharma sa nechal inšpirovať u prvého indického prezidenta Rajendra Prasad, ktorý túto zručnosť tiež ovládal.
„V časopise som si prečítal, že Prasád písal oboma rukami. Keď som neskôr založil školu vo svojej rodnej dedine, rozhodol som sa, že to budem študentov učiť tiež,“ rozpráva muž.
Každých pätnásť minút z jednej vyučovacej hodiny je venované trénovaniu písaniu. Deti sú podľa Sharma rýchlejšie a tiež sa ľahšie učia cudzie jazyky. Dokonca vraj zrazu dokážu napísať jedno slovo v rodnom jazyku a druhé slovo v cudzom.
Vedecké štúdie sú však v rozpore s týmito tvrdeniami. Písanie dvoma rukami môže podľa nich naopak poškodiť kognitívny vývoj dieťaťa a rozvinúť u neho mentálnu poruchu. Podľa amerických bádateľov sú obouruké deti tiež horšie v matematike a majú zlú pamäť a logiku.