V. JÁNOŠ: Registrované partnerstvá sú témou, ktorá určite zaujme publikum

909

Pre TASR to dnes povedal poslanec Smeru-SD a člen Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Vladimír Jánoš.
„Nie je jednoduché zaujať stanovisko k registrovaným partnerstvám, lebo to ešte nebolo predložené do programu schôdze. Náš výbor sa touto problematikou ešte nezaoberal, neviem teda zaujať stanovisko ani za výbor, ani za Smer-SD,“ povedal Jánoš.
On osobne tvrdí, že výhrady k homosexuálom nemá, keďže žijeme v demokracii. „Teším sa na debatu v ľudskoprávnom výbore, bude asi veľmi široká,“ dodal Jánoš.
Hovorkyňa Smeru-SD Monika Počátková pre TASR uviedla, že strana ešte k návrhu zákona o registrovaných partnerstvách postoj zaujať nevie, lebo ho ešte jej predstavitelia nevideli a potrebujú si ho preštudovať.
Ak SaS v parlamente uspeje, osoby rovnakého pohlavia budú mať od roku 2013 možnosť uzatvárať registrované partnerstvá. Tie sa budú uvádzať ako rodinný stav do úradných dokumentov. Partneri budú osoby navzájom blízke, bude platiť aj vzájomná vyživovacia povinnosť vrátane toho, aby životná úroveň partnerov bola počas trvania partnerstva rovnaká. Nový zákon tiež homosexuálnym partnerom priznáva čiastočnú vyživovaciu povinnosť po skončení partnerstva vo forme príspevku na výživu bývalého partnera. Právna norma má tiež umožniť vzájomné zastupovanie v bežných veciach, zachovanie výkonu rodičovských práv k vlastným deťom, dedenie v prvej dedičskej skupine či nárok na vdovské alebo vdovecké po smrti partnera.
Zákon o registrovaných partnerstvách z dielne SaS však partnerom neumožňuje adopciu detí, a to ani dočasne. Zároveň nebudú môcť byť ani pestúnskou či dočasnou náhradnou rodinou. Partnerstvo nebude možné uzavrieť pred 18. rokom života a nevznikne medzi nimi bezpodielové spoluvlastníctvo.
Podpredseda liberálov Juraj Miškov si uvedomuje, že na úspech potrebuje SaS najmä hlasy vládneho Smeru-SD. „Budeme hľadať podporu aj v ostatných poslaneckých kluboch, no najmä v Smere-SD, ktorý sa už len podľa názvu a rétoriky predstaviteľov hlási k princípom sociálnej demokracie. Ostáva nám len rokovať a pokúsiť sa získať podporu,“ avizoval. Miškov pripúšťa, že návrh nemusí prejsť ani prvým čítaním. V takom prípade chce SaS zákon predložiť o šesť mesiacov opäť. V SaS si však vedia predstaviť aj situáciu, že Smer-SD po čase príde s vlastným návrhom, aby sa mohol búchať do pŕs.