Kokosy sú v podstate synonymom Karibského mora, tamojší pestovatelia by teda mali zarábať. Ale nie je tomu tak. Búrka, sucha a choroba prenášaná hmyzom zničili celé palmové plantáže. Navyše poľnohospodári neinvestujú do nových stromov a hnojivá nezaberajú. Podľa organizácie FAO Spojených národov sa karibské plantáže od roku 1994 zmenšili o 17 percent.
„Treba povedať, že týmto tempom Karibik o kokosy príde,“ cituje agentúra Bloomberg Comptona Paula z Karibského inštitútu poľnohospodárskeho výskumu a vývoja na Trinidadu.
Na severnom pobreží Dominikánskej republiky klesla produkcia kokosov za posledné dve dekády o 60 percent. Jeden z miestnych farmárov a exportérov Dioni Siri hovorí, že kvantita nie je jediný problém: veľa vypestovaných orechov nie je dosť kvalitných. Keď orechom zatrasiete, malo by byť spoznať, či je vo vnútri mlieko. Ak žiadny zvuk nevychádza, bol orech pestovaného moc skoro a vyhodí sa.
Pred dvadsiatimi rokmi by to nebol problém. Dopyt po kokosoch dusilo lekárske varovanie, že oleje pochádzajúce z tropických plodov môžu zvyšovať hladinu „zlého“ cholesterolu.
Dnes je kokosové mlieko považované za zdravšiu alternatívu kravského mlieka a je základnou ingredienciou kuchárok založených na paleodiete. Svoje využitie našli aj kokosové škrupiny, napríklad pri výrobe polstrovania autosedačiek.