Keď bol pred dvoma desiatkami rokov zavraždený na rušnej križovatke v Budapešti mediálny magnát János Fényő, krajina bola v šoku. Polícia síce našla vraha, toho, kto si vraždu objednal, už ale nie. Teraz sa to však môže zmeniť – v utorok agentúra MIT oznámila, že policajti zadržali bývalého šéfa maďarskej plavecké federácie, ktorý je z objednania vraždy podozrivý.
Zatknutým je 69-ročný Tamás Gyárfás, ktorý v rokoch 1993 až 2016 viedol maďarskú plaveckú federáciu a dnes pôsobí ako člen osemčlennej exekutívy v Medzinárodnej plaveckej federácii (FINA). V minulosti navyše zasadal v maďarskom olympijskom výbore. Plávanie je pritom spolu s upadajúcim futbalom jedným z najpopulárnejších športov v krajine.
Gyárfás bol ale zároveň po páde železnej opony jednou z kľúčových postáv maďarskej mediálnej scény. Stal sa totiž producentom aj občasným moderátorom populárnej rannej televíznej šou Napkelte (Svitanie). O napätých vzťahoch oboch mužov vedelo celé Maďarsko.
Gyárfásov advokát Ján Banátu uviedol, že sa jeho klient k ničomu nepriznal a polícia ho bude musieť po 72 hodinách z väzby prepustiť.
Zavraždený Fényő pracoval niekoľko rokov ako fotograf, po pobyte v Spojených štátoch sa v roku 1987 vrátil a otvoril si reťazec videopožičovní a postupne budoval mediálne dom. Vlastnil niekoľko celoštátne vydávaných časopisov, noviny i televízny kanál.
Strelcom bol Slovák
Dňa 11. februára 1998 neskoro popoludní bol zastrelený v centre maďarskej metropoly, keď zastavil na križovatke na červenú. Vražednou zbraňou bol políciou neskôr nájdený samopal chorvátskej výroby.
Vražda známeho magnáta krajinu šokovala a média špekulovali o motívoch, ktoré sa najviac spájali s Fenyővými podnikateľskými aktivitami, či už legálnymi, či údajne ilegálnymi.
Za vraždu bol nakoniec odsúdený len jej vykonávateľ, u nás dobre známy Jozef Roháč zvaný Potkan. Súd ho vlani poslal na doživotie za mreže. Teraz polícia informovala, že v minulom mesiaci vypovedal jeho päťdesiatročný spoluväzeň Tamás Portik, ktorý bol odsúdený na 13 rokov väzenia za objednanie vraždy v podsvetí. Polícia má údajne k dispozícii odposluchy telefonátov medzi Portikom a Gyárfásom a domnieva sa, že Portik mohol vraždou poveriť Roháča.
Podozrivý Gyárfás rezignoval na funkciu šéfa plaveckej federácie v novembri 2016, len pár mesiacov predtým, než Maďarsko hostilo svetový plavecký šampionát, najväčšie športové podujatie v dejinách krajiny.
Kampaň proti nemu vtedy viedla trojnásobná olympijská víťazka Katinka Hosszúová, ktorá ho označila za „najškodlivejší faktor“ maďarského plávanie.
Súd uznal Jozefa Roháča vinného z viacnásobnej úkladnej vraždy a zo zneužitia strelnej zbrane a streliva, preto mu vymeral doživotný trest. Súčasťou verdiktu je aj definitívne vyhostenie Jozefa Roháča z Maďarska. Slovák je podľa súdu zodpovedný za budapeštiansky atentát i za vraždu maďarského podnikateľa Jánosa Fenyőa.
Roháč dostal aj na Slovensku doživotie
Roháča zadržali vo februári 2011 na Slovensku na základe európskeho zatykača vydaného v Maďarsku. Od 18. apríla 2011 bol vo vyšetrovacej väzbe v Maďarsku. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici ho odsúdil na doživotie spolu s bossom gangu sýkorovcov Róbertom Lališom a Ivanom Cuperom. Obžaloba mužov obvinila zo šiestich vrážd z rokov 1998 a 1999 – Eduarda a Roberta Diničovcov, Romana Deáka, Alojza Házyho, Dalera Hlavačku, Miloša Piliara a zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.