V Mali zomrel slovenský príslušník cudzineckej légie

1295

Slovák o povolenie na službu v cudzej armáde prezidenta SR nepožiadal, a teda bol v légii protizákonne. Pre Aktuality.sk to potvrdil hovorca prezidenta, Marek Trubač.

Francúzsky minister obrany

Jean-Yves Le Drian vo štvrtok (8.5.) oznámil, že počas operácie na severe Mali zahynul francúzsky legionár. Prezident Francois Hollande vo vyhlásení vzdal hold vojakovi uviedol na svojej webovej stránke denník Wall Street Journal. Podľa francúzskej stránky Zone Militaire však ide o príslušníka francúzskej cudzineckej légie slovenskej národnosti.

Nálož bola umiestnená na ceste

Seržant patril k výsadkovému pluku so základňou v Calvi na Korzike. Zahynul pri explózii podomácky vyrobeného výbušného zariadenia, povedal Le Drian v rozhovore pre televíznu stanicu BFM.
Podľa stránky Zone Militaire (www.opex360.com) došlo k incidentu v noci na 8. mája počas operácie neďaleko dediny Tessalit. Pri výbuchu nálože utrpeli zranenia dvaja jeho spolubojovníci, ktorí sa s ním viezli v aute. Nálož bola umiestnená na ceste.

 Člen elitného výsadkového komanda 

Slovák vstúpil do cudzineckej légie v roku 2007, keď mal 20 rokov. Dostal sa do 2. výsadkového cudzineckého pluku (2 REP). „Vďaka vynikajúcej fyzickej kondícii, odhodlaniu a morálnym vlastnostiam“ ho podľa portálu vybrali v rámci pluku do elitného výsadkového komanda (Groupement des commandos parachutistes – GCP).
Seržant sa zúčastnil na niekoľkých operáciách v zahraničí – v roku 2008 v Gabone, v roku 2010 v Afganistane v roku 2013 v Stredoafrickej republike a v Mali. Do Mali ho opäť vyslali 7. marca 2014.

V légii bol nelegálne

Na službu v cudzineckej légii je potrebné povolenie od prezidenta SR, inak môže ísť o trestný čin. Hovorca prezidenta SR Marek Trubač pre Aktuality.sk potvrdil, že „nebohý Marcel Kalafut o výnimku nepožiadal, a tak ju ani nedostal“.
Zároveň upozornil, že predpokladá, že v cudzích armádach je pravdepodobne viac Slovákov. Ak však nemajú výnimku hrozí im trest odňatia slobody, a to vo výške 2 až 8 rokov.
Ministerstvo obrany takéto osoby neeviduje. „Zoznam takýchto osôb neevidujeme. Ak slovenský občan slúži v cudzineckej légii a nemá udelenú výnimku, dopúšťa sa trestného činu služby v cudzej armáde,“ potvrdila pre Aktuality.sk hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

Légia znamená nový život

Francúzsku cudzineckú légiu založil v roku 1831 kráľ Ľudovít Filip. Ešte v tom istom roku začala légia pôsobiť v Alžírsku. Prakticky okamžite sa stala elitnou zložkou francúzskej armády.
Pre vstup do francúzskej cudzineckej légie nie je dôležitý pôvod, národnosť, ani náboženské vyznanie. Nie je dôležitá kvalifikácia, sociálne ani profesijné postavenie. Ani to, či ste ženatí alebo slobodní. Vo francúzskej cudzineckej légii môžete začať svoj nový život. Píše sa na stránke, ktorá sa zaoberá regrútovaním nových príslušníkov.
Aktuálne slúži vo francúzskej légii takmer 8000 legionárov z vyše 130 krajín sveta.
Vstupom do francúzskej cudzineckej légie môžete požiadať aj o novú identitu. O tom, či vám vyhovejú, však rozhoduje komisia. Nesmiete mať problémy mimo légie, kvôli ktorým to chcete urobiť.
Po troch rokoch služby môže legionár požiadať o francúzske občianstvo. Musí však slúžiť pod svojim skutočným menom a prejsť trojročnou službou v légii.
Légia zároveň vyvracia informácie, že vojenská disciplína v jej jednotkách je na vyššej úrovni, ako v bežnej armáde. Údajne je rovnaká ako u pravidelnej francúzskej armády. Tradícia elitnej armády im však umožňuje vyžadovať disciplínu s väčšou prísnosťou. Čo to znamená, to si už každý musí urobiť obraz sám.
Legionár, ktorý slúži menej ako 5 rokov, musí pravidelne nosiť uniformu. Poddôstojníci môžu mimo služby nosiť civilný odev. Civilné bankové účty môžu mať len tí, ktorí už prešli 3-ročnou službou v légii.

Kódex legionára

1. Legionár, si dobrovoľník, ktorý slúži Francúzsku so cťou a vernosťou.
2. Každý legionár je tvoj brat, bez ohľadu na národnosť, rasu alebo náboženské vyznanie. Budeš mu stále prejavovať blízku solidaritu, ktorá musí spájať všetkých členov rodiny.
3. Úcta k tradícii, oddanosť k nadriadenému, disciplína a kamarátstvo, to je tvoja sila. Odvaha a lojalita sú tvojimi cnosťami.
4. Si pyšný na svoj status legionára, chodíš stále oblečený v elegantnej legionárskej uniforme, tvoje správanie je dôstojné, ale skromné, tvoje ubytovanie je stále čisté.
5. Ako elitný vojak vytrvalo trénuješ a o svoju zbraň sa staráš, ako o najcennejšiu vec. Neustále sa udržuješ vo fyzickej kondícii.
6. Tvoje poslanie je sväté, vykonávaš ho až do konca. V prípade nutnosti, pri operácii, aj za cenu svojho života.
7. V boji reaguješ bez zaujatosti, bez nenávisti a rešpektuješ porazeného nepriateľa. Nikdy neopustíš svojich mŕtvych, svojich zranených, ani svoju zbraň.

Podmiemky prijatia do légie:

• Muž vo veku 17 – 40 rokov
• U neplnoletých je treba povolenie od rodičov, ktoré overujú francúzske úrady. V prípade cudzincov to potvrdzuje ambasáda.
• Predvýber v jednom z regrútskych stredísk
• Psychologické testy
• Zdravotná prehliadka
• Športové testy
• Ak uspejete, podpisujete 5-ročnú službu
• Po jej skončení môžete predĺžiť službu o 6 mesiacov, 3 alebo 5 rokov.
Mali poznačil prevrat
Západoafrická republika Mali sa stále spamätáva z prevratu na prelome marca a apríla 2012, ktorý otvoril cestu ovládnutiu severovýchodu krajiny separatistami. Vojenský puč bol dôsledkom povstania Tuarégov, situáciu však využili moslimskí radikáli, ktorí na severovýchode vyhlásili vlastný štát. Francúzsko v januári 2013 poslalo do svojej bývalej kolónie vojakov, aby zastavili postup islamistov na hlavné mesto Bamako.