Tvrdí to predseda mimoparlamentnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar vo svojom stanovisku k voľbe. Zároveň upozorňuje na to, že zmenou voľby generálneho prokurátora z tajnej na verejnú sa koalícia dostáva do sporu s Ústavou SR.
Dodáva, že zmenou vzniká „pre opozíciu krásny priestor na hru, aby 30 poslancov po prijatí takéhoto zákona dalo námietky na Ústavný súd SR a žiadali odňať nadobudnutie účinnosti tohto zákona“. Mečiar upozorňuje, že tým by buď voľbu odložili na neurčito, alebo ak by prebehla, tak by sa spochybnila jej ústavnosť a zákonnosť. „Jedna chyba sa nahrádza ešte väčšou chybou. Vlastne strany samé nevedia, o čom to je,“ vyhlásil.
Pre zmenu tajnej voľby na verejnú sa rozhodli štyria koaliční partneri po tom, ako v ostatných kolách hlasovania nebol zvolený žiadny z kandidátov a navyše, podľa výsledkov poslednej voľby niektorí z koaličných poslancov odovzdali napriek dohode hlas Dobroslavovi Trnkovi a nie koaličnému nominantovi Jozefovi Čentéšovi.
Úpravou rokovacieho poriadku Národnej rady SR, ktorá má priniesť avizovanú zmenu, by sa mala zaoberať koalícia čo najskôr. Štvorlístok plánuje aj novelu zákona o prokuratúre, ktorá by mala okrem iného upraviť kompetencie šéfa prokurátorov. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) je naklonená myšlienke, aby generálny prokurátor mohol byť vo funkcii len jedno volebné obdobie.
„Myslím si, že debata o tom, že volebné obdobie generálneho prokurátora by malo byť len jedno, keď je sedemročné, je dobrá a ja sa k tomu prikláňam. Rozprávame sa o tom, že jednotliví šéfovia prokuratúr na krajskej a okresnej úrovni by tiež mali mať svoje funkčné obdobie,“ načrtla Žitňanská. Podľa nej by bolo dobré, aby sa zmeny v postavení prokuratúry prerokovali a schválili približne v rovnakom čase, ako sa bude voliť nový generálny prokurátor, aby ten už nastúpil do nového prostredia.