Sociálni pracovníci v bavorskom Aschaffenburgu nedávno zažili úplnú bezmocnosť. Do mesta v rámci utečeneckéj vlny prišla mladá Syřanka, ktorú vlani rodičia ako štrnásťročnú vydali za bratranca – o šesť rokov staršieho muža. Úrad nútený sobáš odmietol uznať, pár rozdelil a dievča si nechal vo svojej starostlivosti. Vrchný krajinský súd v Bambergu však rozhodnutie nečakane zvrátil: manželstvo platí.
Prípad, na ktorý upozornil server Augsburger Allgemeine, nie je v Nemecku ojedinelý. Podľa oficiálnych štatistík tam aktuálne žije približne 1 500 maloletých cudzincov, ktorí sa úradom nahlásili ako ženatí či vydaté.
Ich počet vlani výrazne vzrástol, pretože stovky mladých zosobášených párov do Európy prišlo v rámci masívnej migračnej vlny. Okrem prisťahovalcov z Blízkeho východu sa však úrady s maloletými nevestami musia vysporiadať aj u niektorých rómskych rodín, píše denník Die Welt. V štatistikách figurujú aj občania Poľska alebo juhovýchodnej Európy.
Súd v Bambergu aj niektoré ďalšie úrady volia pri posudzovaní ich sobášu značne formálny postup: ak bolo manželstvo v krajine pôvodu právoplatne uzavreté, napríklad islamským obradom v Sýrii, uzná ho sudca aj v Nemecku. Bez ohľadu na to, že nútené sobáše sú v krajine trestné a svadbu maloletých zákon – až na drobné výnimky – zakazuje.