Niektoré médiá kvôli tomu zamestnávajú ochranky, ďalší obmedzujú spravodajstvo z demonštrácií, kde hrozí najväčšie riziko napadnutia.
„K útokom na novinárov dochádzalo aj v minulosti. Boli to však útoky na konkrétnych autorov alebo médiá a boli reakciou na konkrétne články, spravidla o činnosti krajnej pravice,“ povedal Hoffmann. „Teraz tieto útoky majú novú kvalitu. Nepriateľstvo je smerované všeobecne proti všetkým novinárom, bez ohľadu na to, pre koho pracujú,“ povedal.
„Kým v roku 2014 bolo celkovo desať útokov na novinárov, v roku 2015 ich bolo prinajmenšom 49, a toto číslo ešte nie je konečné,“ povedal Hoffmann. K zvýšeniu počtu útokov podľa neho prispelo hnutie vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida), ktorého predstavitelia na demonštráciách pravidelne štvali proti tlači, ktorý označovali za súčasť nepriateľského sprisahania.
Väčšina útokov sa stala v Sasku, kde je Pegida najsilnejšia, podľa Hoffmanna k nim ale dochádza aj v iných častiach Nemecka. Obeťou sú najčastejšie kameramani a fotografi, pretože sa veľa ľudí nechce dostať do správ ako jedna z tvárí v dave na protiislamskéj demonštrácií.