V stredoveku klebetné ženy nosili železnú masku, ktorú im nasadzovali manželia

7145

Roznášať klebety v stredoveku bolo rovnako lákavé ako dnes. Avšak trest za to prichádzal v naozaj ponižujúcej podobe. Žena klebetnica dostala od svojho manžela špeciálnu kovovú masku na hlavu. A ak tej hanby nebolo dosť, prišli aj horšie tresty.

Maska sa nazývala Scold’s Bridle, čo by sa dalo voľbe preložiť ako uzda na ohováranie. Bola to kovová maska ​​cez celú tvár. Malý kúsok kovu zvaný Bridle Bit bol umiestňovaný priamo do úst ženy tak, že prakticky nemohla vôbec hovoriť. Niekedy bol dokonca v tvare bodca a potom každý pokus o prednesenie slová končil bolestivým píchancom do jazyka.

Starosta mesta nerobil svoju prácu dobre, občania ho dali na pranier

K maske mohla žena prísť jedine od svojho manžela. Ten mal právo ju takto potrestať, ak sa mu donieslo, že jeho žena roznáša príliš veľa klebiet alebo hovorí veci, ktoré preukázateľne nie sú pravda. Samozrejme si pod tým mohol každý predstaviť čokoľvek, takže celá vec závisela čisto na posúdení manžela.

Ten mohol dokonca pristúpiť k ešte horšiemu trestu. Ak sa mu nezdalo dosť ponižujúce, že jeho žena chodila celý deň s kovovou maskou, mohol ju vziať na prechádzku do mesta, ktorá ale mala podobu skôr uličky hanby. Ľudia, ktorí videli, že muž takto vedie ženu ulicami mesta, na ňu mohli pľuvať alebo na ňu akokoľvek nadávať. Manžel je na to väčšinou ešte povzbudzoval. Dokonca na masku umiestňoval zvonec, aby upútal ešte viac pozornosti.

Podobné masky ako scold ‘s Bridle navyše nachádzali uplatnenie neskôr aj pri obchode s otrokmi. Tým vzpurnejším alebo potenciálne nebezpečnejším sa nasadzovali veľmi podobné masky, ktoré umožňovali veľmi ľahko podrobiť každého jedinca. Tie sa potom používali až do 19. storočia. Rovnako tak koncept verejného ponižovania je rovnako veľmi rozšírený a najmä v stredoveku bol veľmi rozšírený. Najrôznejšie uličky hanby alebo verejné pranierovanie boli bežnou súčasťou života v stredoveku.

Kriminálnici sa v stredoveku mohli skovať do kostola