Singapur v stredu popravil mentálne postihnutého Malajzijca Nagaenthrana Dharmalingama, ktorý bol odsúdený za pašovanie drog. S odkazom na jeho rodinu a ľudskoprávnych aktivistov o tom informuje agentúra AP.
Tridsaťštyriročný Dharmalingam strávil v cele smrti viac ako desať rokov po tom, čo bol odsúdený za prepašovanie 43 gramov heroínu do Singapuru. Vláda tohto mestského štátu uviedla, že tresty za drogové zločiny sú jasne uvedené už na hranici. Matka odsúdeného sa snažila popravu do poslednej chvíle zvrátiť. Súd jej žiadosť však zamietol.
Vrahyňa zomrela na infarkt pri čakaní na trest smrti. Poprava pokračovala s mŕtvolou
Dharmalingam mal IQ 69 a bol mentálne postihnutý, uviedli jeho právnici a stúpenci s tým, že medzinárodné právo zakazuje popravovať duševne chorých.
„Meno Nagaenthrana Dharmalingama vojde do dejín ako obeť tragického justičného omylu,“ uviedla riaditeľka organizácie Reprieve Maya Foaová. „Povesiť mentálne postihnutého, duševne chorého muža, pretože bol prinútený niesť menej ako tri polievkové lyžice diamorfínu, je neospravedltelne a porušením medzinárodných zákonov, ktorým sa Singapur zaviazal,“ dodala.
Počas súdneho procesu muž najprv uviedol, že bol k prevozu drog prinútený, ale neskôr povedal, že čin spáchal, pretože potreboval peniaze, píše spravodajský web BBC. Súd muža nakoniec zistil príčetným.
Každému, u koho sa nájde viac ako 15 gramov heroínu, hrozí v Singapure trest smrti. Sudcovia ale môžu podľa svojho uváženia znížiť trest na doživotie.
Singapur na dva roky prerušil popravy kvôli pandémii covidu-19. Obnovil ich v marci popravou muža odsúdeného za obchodovanie s drogami.