V USA sa narodilo dieťa z embrya, ktoré bolo zmrazené 25 rokov. Matka je len o rok starší

1375

V novembri sa v americkom štáte Tennessee narodilo dieťa z vôbec najdlhšie zmrazeného ľudského embrya. Informovala o tom v stredu stanice CNN, podľa ktorej bolo embryo zmrazené pred 25 rokmi, matka Tina Gibsonová má dvadsať šesť rokov.

„Uvedomujete si, že mám len 25 rokov? To embryo a ja sme mohli byť priatelia,“ hovorí Tina Gibsonová z amerického Tennessee o svojom novo narodenom dieťati. Embryo, ktoré do nej lekári vložili, bolo totiž zamrazené pred 25 rokmi a tento rok Gibsonová porodila zdravú dcéru Emmu.

Narodila sa 25. novembra za prítomnosti riaditeľa národného darcovského centra embryí Jeffreyho Keenan. Emmini rodičia Tinu a Benjamina Gibsonových prekvapilo, keď sa dozvedeli o starobe embrya. „Jednoducho som chcela dieťa, je mi jedno, či ide o svetový rekord, alebo nie,“ povedala rodička.

Embryo bolo rozmrazené v laboratóriu vedenom Carol Sommerfeltovou, ktoré považuje narodenia Emmy za úspech, pretože sa ukazuje, ako dlho môžu embryá zostať zmrazené. Doteraz najstarší embryo, z ktorého sa narodilo dieťa, bolo staré 20 rokov. K uchovávanie embryí sa používa tekutý dusík.

Emma pri narodení vážila tri kilogramy a merala cez pol metra, je zdravá, a to je jediné, na čom rodičom záleží. „Sme vďační a obdarení. Je pre nás vzácnym vianočným darčekom,“ povedala matka. Otec Benjamin, ktorý má 33 rokov, povedal, že sa do dieťaťa zamiloval hneď, ako prišlo na svet.

Gibsonovi sa vzali pred siedmimi rokmi, Benjamin trpí cystickou fibrózou, často sprevádzanou neplodnosťou. Vzali si do starostlivosti niekoľko detí a mysleli si, že nejaké dieťa adoptujú. Na možnosť skúsiť umelé oplodnenie zmrazenou embryom ich upozornil Tinina otec.

„Videl som dnes niečo v novinách,“ povedal im vraj otec počas dovolenky. „Volá sa to adopcia embryá a implantujú do teba embryo a môžeš tak porodiť dieťa.“ Pár dlho premýšľal nad tým, či by takýto zákrok chcel podstúpiť.

 Najstaršie  embryo? 

Ešte než sa z dovolenky vrátili, vedeli o možnosti prijatia embryá všetko, čo bolo možné. Trvalo im však niekoľko týždňov, než sa v auguste minulého roka rozhodli a podali prihlášku. Potom prešla Tina niekoľkými sériami testov a v januári tohto roku podstúpila zákrok.

Až vtedy jej lekári povedali, že možno pôjde o svetový rekord. Embryo však za najstarší označiť nemohli. Americké spoločnosti totiž nemusia vládne úrady informovať o starobe použitého embryá a preto podľa riaditeľa výskumného centra Nová nádej Zaher Merhiho nikto nevie, či sa už staršie dieťa nenarodilo.

Vzhľadom na zlepšenie vedeckých postupov v aplikácii embryí do tela matky je podľa Jasona Barritta z Juhokalifornského reprodukčného centra len v 15 percentách prípadov potreba ďalšieho embrya. Aj preto je celkový počet embryí na adopciu nižšia, než tomu bývalo.

„Zvyčajne si páry, ktoré nemôžu počať prirodzenou cestou, nechávajú zamraziť niekoľko embryí dopredu. Keď sa však prijatie podarí a oni už majú úplnú rodinu, nepotrebujú už ďalšie embryá,“ uviedol Barritt. „Zostávajú zmrazené, kým nedá pacient súhlas na ich použitie.“